Kırıkkale’de üretiliyor: Pazar bahsiyle ilgili hiç bir kasvetimiz yok

kolluk

New member
Kırıkkale’de üretiliyor: Pazar bahsiyle ilgili hiç bir kasvetimiz yok Vilayet genelinde Tarım ve Orman Müdürlüğünün denetiminde aspir, kişniş, çörek otu, kimyon, anason, rezene, ada çayı, ekinezya, şevketibostan, lavanta üzere tıbbi ve aromatik bitkilerin ekimini yapan çiftçiler, yüksek gelir elde etmeyi amaçlıyor.

Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Sırrı Yılmaz, AA muhabirine, vilayette tıbbi aromatik bitkilerle ilgili yaptıkları gerek demonstrasyon parselleri gerekse çiftçi bazındaki ekimlerle önemli bir üretim alanına sahip olduklarını söylemiş oldu.

Yılmaz, şöyleki konuştu:

“Bu yıl 4 ilçemizde birer demonstrasyon parselinde 4 yeni aromatik tıbbi bitki ekimi yaptık ayrıyeten daha evvelki senelerda hiç ekilişi olmayıp, bundan evvelki yıl yaklaşık 500 dekarlık ekim alanı olan çörek otunun bu yıl yaptığımız çalışmalarla 8 bin dekarlık alanda ekimi gerçekleştirildi. Çiftçilerimizle yaptığımız görüşmelerde bundan son derece şad olduklarını ve eser gelişimlerinin düzgün olduğunu da yerinde tespit ettik. Bu eserler, çiftçimizin alışık olduğu hububat ve baklagil üretiminin yanında epeyce önemli gelir getirici eserler.”

“PAZAR BAHSİYLE İLGİLİ HİÇBİR KÜLFETİMİZ YOK”

Sırrı Yılmaz, yaptıkları hesaplamalara göre 1 dekarlık alana ekilen hububatta maliyetler çıkarıldığında 200 lira kar elde edilirken, çörek otunda ise katbekat yarar sağlandığını lisana getirdi.

Bu kapsamda eserleri çiftçilere rahat bir biçimde önerdiklerini belirten Yılmaz, şu biçimde devam etti:

“Bu yıl kişniş, çörek otu, kimyon, anason, rezene, ada çayı, ekinezya, şevketibostan, lavanta üzere mamüllerin ekimini denedik. Yaklaşık 11 bin dekar alanda tıbbi aromatik bitki ekimimiz var. Bu bitkilerin hem üretim dayanağı var tıpkı vakitte elde ettiğimiz eserin işlenmesi noktasında da yüzde 50 hibeyle sürece tesisi kurmalarına dayanak veriyoruz. Sertifikalı tohum ekmeleri halinde de takviye veriyoruz. Sertifikalı tohum ekmelerini tavsiye ediyoruz. Pazarlama konusunda yıl içerisinde bu bitkileri işleyen firmalarla görüşmelerimiz oldu ve vakit zaman taleplerini bizlere iletiyorlar hatta gerekirse şahsen tarlada alabileceklerini söz eden firmalar oldu. Pazar mevzusuyla ilgili hiç bir zahmetimiz yok.”

Bahşılı ilçesine bağlı Büyük Sarıkaya köyünden Ejder Ateş de Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğünün katkılarıyla 300 dekar alana çörek otu ektiğini söylemiş oldu.

Ateş, “Daha evvel bu bölgelerde bu biçimde bir ekim yoktu. Yetkililerle bir arada eseri bu hale getirdik. İnşallah hoş olacak. Yetkililer bize 7 gün 24 saat her türlü takviyesi veriyor. Her türlü tahlili bulabiliyoruz.” dedi.

Karakeçili ilçesi Sulubük köyünden Ufuk Karabay ise “ilk vakit içinderda bu yıl ekim yaptım. Anason, kimyon ve çörek otu ektim. Eserlerin topraktan çıkış hali fazlaca hoştu. Yağış olmamasından dolayı büyümede biraz cılız kaldı. Şad kalırsak bundan daha sonra da ekime devam edeceğiz. Çiftçiler olarak değişik eserleri araştırıyoruz. Sağ olsun bu yıl da Tarım ve Orman Müdürlüğü bu biçimde bir şey önerdi, aklımıza da yattı. Bu sene kuraklık oldu, her yıl da bu biçimde olacak diye bir niyetimiz yok.” diye konuştu.

KAYNAK: AA