Kekik ile iktisada katkı

kolluk

New member
Kekik ile iktisada katkı Yazıhan ilçesi Hamidiye Mahallesi’nde 5 dekar alanda kekik yetiştiriciliği yapılarak, ilçede eser çeşitliliği sağlamak, randıman, kalite ve maddi geliri artırmak, bölge üreticisine örnek olacak üretim modelini oluşturmak emeli ile proje çalışması başlatılmıştı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nün Tarım Yerlerinin kullanmasının Aktifleştirilmesi Projesi kapsamında 2021 yılı içerisinde uygulanmak üzere kabul edilen “Kekik Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi” uygulanmaya başlanmış ve 20-25 Mayıs tarihleri içinde dikimler tamamlanmıştı.

Kekik bitkisinde birinci hasat yapılarak tarla günü düzenlendi

Dikim daha sonrası kekiğin birinci hasadının yapılması kapsamında, Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit, Yazıhan Belediye Bakanı Nevzat Öztürk, Tarım ve Orman İlçe Müdür Vekili Ersin Yıldırım, Bayan Kooperatifi Lideri Raziye Köse, proje koordinatörleri, teknik işçiler ve bayan girişimcilerin iştirakiyle tarla günü gerçekleştirilerek konuşmalar yapıldı.

Proje alanında gerçekleştirilen aktiflikte konuşan Tarım ve Orman Vilayet Müdürü Tahir Macit, “Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce desteklenen, Tarım Topraklarının kullanmasının Aktifleştirilmesi Projesi kapsamında Yazıhan Belediyesi ile ortaklaşa yaptığımız 5 dekar alanda Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği kapsamında kekik yetiştiriciliğinin hayata geçirilmesi ve bugün hasadı yapıyor olmamız vilayetimizin bitkisel üretim deseninin arttığını ve küçük yerlerden en üst seviyede yarar sağlanabileceğini göstermiştir. Kekik bitkisi fazlaca seçici olmayıp, kısıtlı imkanlar ile üretimi yapılabilmekte ve pazarlama sorunu olmayan eser grubundadır. Kekik baharat, kozmetik ve ilaç kesiminde kullanılmakta. Suyu ve yağı alternatif tıpta kullanılmakta ve ayrıyeten çay olarak da tüketilmektedir. Proje ile vilayetimizde kekik alanlarının artacağını düşünüyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Yazıhan Belediye Lideri Nevzat Öztürk de, “Mayıs ayında dikimini gerçekleştirdiğimiz kekiklerimizin birinci hasadını bu gün gerçekleştiriyoruz. Yazıhan Ovası Türkiye’de kıymetli bir ovadır ve tahıl ambarı olarak isminden kelam ettirirdi. Boztepe Barajımızın faaliyete geçmesiyle birlikte tahılın yanında eser çeşitliliği de arttı ve şu an bölgenin en uygun zerzevatları ve eserler Yazıhan ilçemizde yetişiyor. Bugün hasadını yaptığımız kekiğin yanı sıra pancar, brokoli, biber, domates, kabak, karpuz, kavun üzere daha birfazlaca eser yetiştiriliyor. Yazıhan ilçemize artı kıymet katan eserler ülke ekonomimize de önemli girdiler sağlıyor” tabirlerini kullandı.

Bayan Kooperatifi Lideri Raziye Köse ise kekik üzere kıymetli bir bitkinin üretiminden duydukları sevinci lisana getirerek, üretim kaynağı olan fideleri kendi elleriyle diktiklerini, iki aylık bakım sürecinden daha sonra bugün hasat yapmanın bayan teşebbüs kooperatifi ismine memnunluk verici olduğunu belirtti.

Aktiflik iştirakçilerin hasadı gerçekleştirmesiyle tamamlandı.

KAYNAK: İHA