Kayseri Şeker’den Bünyan’a 10 milyon 150 bin TL’lik yatırım

kolluk

New member
Kayseri Şeker’den Bünyan’a 10 milyon 150 bin TL’lik yatırım Temel atma merasiminde konuşan Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi İdare Heyeti Lideri Hüseyin Akay, “Şeker Fabrikaları şeker meblağlarında artış bekliyor” dedi.

Temel atma merasimine, AK Parti Mahallî İdarelerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Bünyan Belediye Lideri Özkan Altun, Melikgazi Belediye Lideri Mustafa Palancıoğlu, AK Parti Vilayet Lideri Şaban Çopuroğlu, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi İdare Heyeti Lideri Hüseyin Akay, protokol üyeleri ve çiftçiler katıldı.

Hürmet duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının akabinde merasimin açılış konuşmasını yapan Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi İdare Şurası Lideri Hüseyin Akay, 2015 yılından beri Bünyan’da lisanslı depo yatırımını gerçekleştiremediklerini söyleyerek, “Kayseri Şeker bölümün değerli bir kuruluşu, bilhassa Kayserimizin ve Orta Anadolu’nun değerli bir bedeli ve Kayseri Şeker, bizim nazaranv yapmakta olduğumuz 10 yıllık mühlet içerisinde çeşitli sorunlarını çözmenin yanında, çeşitli yatırımlar yapma konusunda kıymetli uğraşlar içerisinde oldu. Ama yatırım yapmanın da bu süreçte ne kadar sıkıntı olduğunu anladık. Ben Kayseri Pancar Kooperatifi’nin içerisinde bulunduğum bu 10 buçuk yıllık mühlet içerisinde kendi memleketime bir yatırım yapmak için fazlaca uğraş gösterdim lakin işin doğrusu bu fakat bugün gerçekleşebiliyor. İşte bu niçinle bugün bizim için fazlaca kıymetli bir gün. Tabi bu yatırımı gerçekleştirme konusunda gerek Bünyan Belediye Liderimizin gerekse de evvelki ve şimdiki Bünyan Ziraat Odası Liderlerimizin değerli dayanakları oldu, onları da buradan minnetle yad ediyor, teşekkürlerimi sunuyorum, bize en azından bu yatırım yapma fırsatını verdikleri için. Biz 2015 yılında çeşitli bölgelerimizde Lisanslı Depo yapmak için bir karar aldık, bu sonucun içerisinde tabi Bünyan’da vardı. Boğazlıyan, Şarkışla, Develi ve Bünyan’da Lisanslı Depo yapmak için İdare Heyetimiz bir karar almıştı, bunlardan Boğazlıyan, Şarkışla ve Develi’yi gerçekleştirmiştik ancak Bünyan’da bu yatırımı bir türlü gerçekleştiremedik” dedi.

Akay, temel atma merasimi gerçekleşen yatırımın 10 milyon 150 bin TL maliyeti olduğunu ve 24 ay içerisinde tamamlanmasını planladıklarını söz ederek, “2015 yılında aldığımız bu sonucun bugüne dek hala geçerli bulunmasına karşın Lisanslı Depo yapabilmek için maalesef uygun bir saha bulamadık. Bunu yatırım yapmanın ne kadar güç olduğunu söz etmek ismine söylüyorum. İnşallah buradaki yatırımın bir başlangıç olmasını temenni ediyorum. Bünyan her türlü yatırımı hak eden bir ilçemiz, inşallah bu yatırımla birlikte öbür yatırımların da devamı gelir ümidindeyim. Bu yatırımımız ile 2 blok halinde bir yatırım gerçekleşecek burada, 1. Blokta 10 adet dükkân ve 24 adet konut olacak biçimde bir proje gerçekleştiriliyor. 2. Blokta ise b izim bölge müdürlüğümüz ve Tarım Market inşaatı gerçekleşecek. Tabi Bölge Müdürlüğü denilince şunu da tabir etmem de yarar var. Kayseri Şeker’in Kayseri, Yozgat ve Sivas Bölgesi’nde 12 tane Bölge Müdürlüğü var. Bunların içerisinde kendisine ilişkin binası olmayan tek yer Bünyan’dı. İşte bu yatırımla Bünyan’da bu eksikliği gidermiş olacağız. Şimdiye kadar kiralık bir binada bu gereksinimler karşılanıyordu. Onun için bu manada Bölge Müdürlüğü’nün ve Tarım Marketin yapılıyor olması fazlaca kıymetli. Burası yaklaşık 3 bin 400 metrekarelik bir alan ve bu alan içerisinde yapılacak Tarım Market ve Bölge Müdürlüğümüz inşallah önümüzdeki 5 aylık müddet içerisinde tamamlanacak, dükkân ve konutların da 24 aylık bir süre içerisinde tamamlanmasını ümit ediyoruz. Yaklaşık 10 milyon 150 bin TL üzere bir yatırım bedeli var. İktisattaki zahmetlerin olduğu ve her insanın yatırımdan kaçtığı bir periyotta bu biçimde bir yatırımı, inşallah Kayseri Şeker’in gücüyle hayata geçirmiş olacağız” tabirlerini kullandı.

“Şeker Fabrikaları şeker fiyatlarında artış bekliyor”

Şeker meblağlarında artış beklentisi olduğunu ve bu artışın çiftçiyi rahatlatacağını söyleyen Akay, kelamlarına şöyle devam etti:

“Bünyan deyince Kayseri Şeker’in ve Kayseri Pancar Kooperatifi’nin buradaki ziraî faaliyetlerinden bahsetmem gerekiyor. Biz Bünyan Merkez ve 17 köyde 42 gurup halinde kontratlı pancar tarımı gerçekleştiriyor ve bunu 20 bin 300 dekar alanda yapıyoruz. Toplamda ise 127 bin ton pancar taahhüdü alınmış durumda. Ekilen bu 20 bin 300 dekar alanın sulu alan olması gerekiyor, bu alanın 20 bin dekarı Bahçecik Barajı’ndan karşılanıyor, 1000 dekarı ise Koyun Abdal Göleti’nden karşılanıyor. Kalan kısmı ise dere ve kuyulardan karşılanabiliyor, yani su muhtaçlığının yarıdan fazlası dere ve kuyulardan karşılanmak zorunda kalıyor. Ülkemizde bu yıl kuraklık, kendisini oldukça hissettirmeye başladı. Bu kuraklıktan Bünyan’da nasibini aldı. Hatta bayram öncesinde kıymetli problemler yaşandı. İşte bu niçinle affınıza sığınarak şöyleki bir kanaatimi paylaşmak istiyorum, olağan olarak Hükümetimiz her vakit, yollar köprüler üzere hayli büyük yatırımlar gerçekleştiriyor lakin bu mevzuda kanaatimi tabir etmek istiyorum, artık bu sulama problemlerinden dolayı karayolundan fazlaca suyoluna muhtaçlık olduğu niyetindeyim. Zira çiftçilerimiz sulu tarımı tercih ediyorlar ve ülkemizin eser ve besin muhtaçlığını karşılayabilmek için de buna ayrıyeten gereksinim var. Sayın Bakanım sizler Hükümetimizde yetkili bir pozisyondasınız ve bu kanaatimizi size arz ediyoruz, inşallah sizler de ilgili mercilere ulaştırırsınız. Allah Devletimize zeval vermesin, barajlarımız yapıldı ve bu barajlardaki suların bir kahra uğramadan ekili alanlara ulaşması lazım. Bir öteki problemimiz da, kuraklıktan kaynaklanan sebeplerden dolayı eserlerde önemli bir randıman düşüklüğü var. bir daha bu randıman düşüklüğünden dolayı, Hükümetimiz Arpa buğday üzere eserlerde gereksinimi karşılayacak fiyatlar ortaya koydu ve bunları ilan etti. Pancar çiftçisi de bu çerçevede bir fiyat beklentisi içerisinde, lakin pancar çiftçisinin bu fiyat beklentisinin karşılanabilmesi için Şeker Fabrikalarının da meselelerinin bu çerçevede çözülmesi gerekiyor. İşte bu noktada şeker meblağlarında bir artış beklentisi var. Şeker fiyatlarının artmasıyla, Şeker Fabrikaları biraz daha rahat hareket etme imkânı bulursa, inanıyorum ki çiftçimizin gereksinimini karşılayacak bir pancar fiyatı da açıklanabilecek.”

Bünyan Belediye Lideri Özkan Altun da, “Bugün burada Bünyan markasına yakışacak, istihdam sağlayacak, ticari ömrüne büyük katkı verecek Türkiye’nin en kıymetli kuruluşları içinde olan, kentimizin gururu Kayseri Şeker Fabrikası’nın ilçemize yapmış olduğu yatırımların temelini atıyoruz. Burada hemşerimiz sayın Hüseyin Akay liderime ilçem ismine teşekkürlerimi sunuyorum. Bu projenin ortağı olan Bünyan Ziraat Odası çiftçilerimize, liderimize ve de bizleri kırmayarak hiç bir bedel talep etmeden buradaki yerini çiftçilerimize bırakan Yaşar ve Ahmet Uğur ağabeylerimize şükranlarımı sunuyorum. Biz kentimiz ve ülkemiz için heyecan ve motivasyonumuzu daima yüksek tutmaya devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

“Türkiye’de yaşananları Avrupa ülkeleri kaldıramaz”

Türkiye’de yaşananları büyük Avrupa ülkelerinin dahi kaldıramayacağını söyleyen AK Parti Lokal İdarelerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Mehmet Özhaseki ise, “Bu seçimlerde bir daha siz iradenizi ortaya koydunuz. Çalışmadan, haktan ve emekten yana oldunuz ve bu uğraşların karşılığını verme noktasında sonuna kadar gayrette Hüseyin Akay’dan yana tutum koydunuz. Allah onu da başarılı etsin. Hoş işler yapmayı da nasip etsin inşallah. Burası bir noktada Hüseyin Akay’ında memleketi, şu anda adeta memleketine vefa borcunu ödüyor. Burada Cumhuriyetimizi kurmuşuz, bayrağımızı dalgalandırmışız, ezanlarımız okunuyor ve gitgide de güçleniyoruz lakin kolay bir coğrafyada da hayatıyoruz. Bunun da farkındayız. Yani Avrupa’nın ortasında Lüksemburg üzere Hollanda üzere Belçika üzere keyif yapan ülkelerin yanında biz rahat bir ülkede değiliz. Etrafımız adeta ateş çemberi. Biroldukça ülkede bombalar patlıyor, her gün beşerler ölüyor ve herkes konutlarına gidip, çorbasını dahi içemiyor. Kapısını açıp meskeninde ailesi ile huzurlu bir ortam içerisinde bulunamıyor. Çok şükür biz ülkemizde gitgide büyüyoruz ve bize yan bakanlardan da hesap soruyoruz. Bu ülke de huzur içerisinde önüne bakıyor. Birkaç yıl içerisinde başımıza gelenleri düşünün. Şayet ki Avrupa’da öbür büyük bir ülkenin başına gelseydi herbiçimde hiçbirisi ayakta kalmazdı. Birisi PKK terör örgütü hepimiz biliyoruz. Lanet olsun bunlara. 50 yıldır güya bir hak arama çabası üzere başlattılar. daha sonra Türkiye’yi bölmek için adım adım her şeyi uyguladılar. Devlet olarak, gerek AK Parti gerekse öncesinde yer alan biroldukca parti bunlarla uğraş etti. kimi birtakım gelin düz ovada siyaset yapılsın denildi birtakım kimi sertçe müdahale edildi kimi birtakımda öteki biçimde müdahaleler edildi. Fakat 2015 yılı geldiğinde bunlar ‘biz artık devlet kuracağız. Öz idare ilan ediyoruz. Buraya Türkiye Cumhuriyeti giremez’ diye köpekliğe başladılar. Artık işin üzerine sertçe gitmenin vakti gelmişti ve biz epeyce şükür bu gayrette başarılı olduk. Askerimiz, polisimiz bunları kentlerden temizledi. Köylerden, dağlardan temizledi. Artık bu memlekette terörden bahsedilmiyor. ‘İnsan odur ki bıraka bir eser, eser olmayanın yerinde yeller eser’ inşallah biz eser bırakarak ayrılırız. Güzel, uğurlu olsun” dedi.

Konuşmaların akabinde okunan dualardan daha sonra protokol tarafınca temel atma butonuna basıldı.

KAYNAK: İHA