J.Peirano: Zayıf ve bitkinim, nasıl daha fazla enerji elde edebilirim?

kolluk

New member
Başınız dönüyor ve rahatlamak ulaşılmaz görünüyor – bu kısır döngüden nasıl kurtulursunuz? Julia Peirano, birçok insanın şu anda bu şekilde hissettiğini gözlemledi ve bu nedenle bir dizi yararlı ipucu hazırladı.

Sevgili Bayan Peirano,

Ben (kadın, 29) bir süredir, belki 6 aydır çok bitkin ve halsizim. Çalışma haftasını atlatıyorum ama hafta sonu hiçbir şey yapacak enerjim yok. Partnerim dışında herkesten biraz geri çekildim ve hata yapmamak için çok fazla düşünme ve defalarca düşünme eğilimindeyim.

O zaman elbette iyi uyuyamıyorum. Bunların birbiriyle bağlantılı olduğunu biliyorum ama bundan nasıl kurtulacağımı bilmiyorum.

İki bilgi daha: Erkek arkadaşımın iş yerinde birçok sorunu var ve oldukça olumsuz düşünüyor (bardağın yarısı boş). Dürüst olmam gerekirse bu beni de zorluyor.

Ben de dünyadaki genel durumdan dolayı çok depresyondayım. Belki Trump yeniden seçilir, Ukrayna savaşı, Ortadoğu savaşı, çevre felaketleri, kadın ve çocuklara yönelik günlük şiddet vs. Bu beni gerçekten rahatsız ediyor.

Bu kısır döngüden nasıl çıkabileceğim konusunda bana tavsiyeleriniz var mı?

Saygılarımla
Annekatrin B.

© Kirsten Nijhof
Dr.Julia Peirano: Aşkın Gizli Kodu

Hamburg-Blankenese ve St. Pauli'de özel muayenehanelerde davranış terapisti ve aşk koçu olarak çalışıyorum. Doktoram sırasında ilişki kişiliği ile aşkta mutluluk arasındaki bağlantıyı araştırdım ve ardından aşk hakkında iki kitap yazdım.

Tedavi çalışmalarım hakkında bilgiyi www.julia-peirano.info adresinde bulabilirsiniz.

Sorularınız, sorunlarınız veya gönül yaranız mı var? Lütfen bana yazın (en fazla bir A4 sayfası). Soruların ve cevapların Haberler'de isimsiz olarak yayınlanabileceğini belirtmek isterim.

Sayın Annekatrin B.,

Son zamanlarda muayenehanemde ve özel çevremde sizinle aynı şeyleri hisseden birçok insanla tanıştım. Arkadaşlarıma çevrelerinde zayıf, bitkin, çaresiz ve haftadan haftaya mücadele eden bu kadar çok insan olup olmadığını sordum. Şu anda oldukça yaygın görünüyor ve bunun nedeni sadece kış değil.

Bu yüzden kendinizi tekrar pozitif enerjiye nasıl döndürebileceğinizi ve yola nasıl devam edebileceğinizi bir kez daha yoğun bir şekilde düşündüm.

Burada hayatınıza yapıyı ve pozitifliği yeniden kazandırmanıza yardımcı olabilecek sekiz ipucum var.

1. Hayatınızda gerçekten ne yapmaktan hoşlandığınızı öğrenin ve ona zaman verin

Aklınıza hiçbir şey gelmiyorsa kendi çocukluğunuzu hatırlamanız yardımcı olur. Çocukluğunuzda gönüllü olarak ve hiçbir nasihat almadan ne yaptınız? Neye doyamadın? Şarkı söylemek ya da okumak gibi belirli bir spor ya da etkinlikse, tıpkı iyi bir annenin müzik seven çocuğuna piyano dersleri vermesi ya da onu badminton'a kaydettirmesi gibi, siz de bunu aktif bir şekilde ele almalısınız.

Büyük bir avantaj, benzer düşüncelere sahip insanlarla tanışabilmeniz, bir araya gelip bir şey üzerinde çalışabilmenizdir (bir turnuva kazanmak, bir sonat çalmak).

Ve bunu hayatınıza entegre ettiğinizde miktarın yeterli olup olmadığına bakın. Mesela müzik yapmayı çok yoğun istediğimi (hatta kendi iyiliğim için yapmam gerektiğini) fark ettim ve bunu hayatımda ön planda tuttum ve bu beni çok mutlu ediyor.

2. Duygularınıza ve ihtiyaçlarınıza erişim sağlayın

Çoğu insan, dış talepler ve sürekli aşırı uyarılma nedeniyle o kadar bunalıyor ki artık kendilerini hissedemiyorlar. Prensip olarak kendinizi hissetmek çok kolaydır. Bazen kendini aşırı uyarılmış hisseden ve sakinleşemeyen hastamla birlikte temiz havaya çıkıyorum ve yürüme meditasyonu yapıyoruz.

Talimatlar daha basit olamazdı: Ayak tabanlarınıza toprakla dokunmaya odaklanıyorsunuz. Düşünceleriniz dağıldığında, metanetli bir şekilde ayak tabanlarınızın toprakla temasını gözlemlemeye geri dönersiniz. Ne kadar hızlı veya yavaş gitmek istediğinize karar vermek size kalmış. Bir şeye bakmak isterseniz de elbette durabilirsiniz (örneğin, Ocak ayında karla kaplı bir gül yaprağı görmüştüm).

Bu egzersizi düzenli olarak yapan biriyle ilk kez yapmak yardımcı olur, ancak böyle olması şart değildir. Özellikle sessiz meditasyon yapamayacak kadar huzursuz olan kişiler, hareket halinde meditasyondan sıklıkla faydalanabilirler. Ayrıca bunu örneğin S-Bahn'a giderken günlük hayata harika bir şekilde entegre edebilirsiniz.

3. Farkındalık kursuna katılın

Farkındalık veya MBSR (Farkındalık Temelli Stres Azaltma), kendinize erişmenize ve onu her an yeniden yaratmanıza yardımcı olan son derece yararlı tekniklerin bir koleksiyonudur. Kendi ihtiyaçlarınızı ve duygularınızı tanımak stresi azaltmanıza yardımcı olur.

Budizm ve yoga felsefesi gibi Uzakdoğu manevi okullarında geliştirilen birçok şey kullanılıyor. Benim açımdan olumlu olan şey, bu tekniklerin (sessiz meditasyon veya yürüyüş meditasyonu gibi) dini üst yapılarından arındırılmış olmasıdır. Laik MBSR uyguladığımda, bana bir şeyi yapıp yapamayacağımı (örneğin alkol içmek, yalan söylemek, lüksün tadını çıkarmak) söyleyen daha yüksek bir güç yoktur, ancak her zaman kendimi dinlerim ve o anda nasıl hissettiğimi görürüm.

Farkındalık kursları standartlaştırılmıştır, yani her yerde aynı içeriğe ve aynı sürece sahiptirler (en azından MBSR şemsiye kuruluşu tarafından sertifikalandırılmışlarsa). Bir kurs 8 akşam oturumu ve bir günlük uygulamadan oluşur. Yakınınızda bir kurs bulmanızı ve şahsen (çevrimiçi değil) katılmanızı öneririm. Bu, uygulamayı çok daha yoğun hale getirir ve diğer katılımcıları da tanır ve gerekirse birlikte pratik yapabilirsiniz.

4. Haber tüketiminizi azaltın

Haberler çoğunlukla olumsuz ve tehdit edicidir. Ve böylece düşüncelerimizi ve yaşamlarımızı büyük ölçüde etkilerler ve ruh halimizi etkilerler. Bu kitabı okumanızı ve gelecekte haberlerle nasıl başa çıkmak istediğinizi düşünmenizi tavsiye ederim.

Kitap ipucu: Ronja von Wurmb-Seibel: Dünyayı nasıl görüyoruz – olumsuz haberlerin düşüncelerimize etkisi nedir ve kendimizi bundan nasıl kurtarırız

5. Çalışan zihin ile düşünen zihin arasında ayrım yapın ve çalışan zihin moduna geçin

Belli bir yaşta, biz insanlar beynimizi yalnızca eylemlerimiz için (örneğin ayakkabılarımızı bağlamak veya kahvaltı hazırlamak için) değil, aynı zamanda düşünmek, analiz etmek ve felsefi düşüncelerle meşgul olmak için de kullanmayı öğreniriz.

Birincisine çalışan zihin, analize ise düşünen zihin denir. Avusturyalılar da kendi lehçelerinde buna “beyin” diyorlar ki bunu oldukça uygun buluyorum. Diğer insanlardan çok sık ayrı kaldığınızda, çok az pratik çalışma yapmak ve çok az fiziksel egzersiz yapmak zorunda kaldığınızda, düşünen zihnin kendi başına bir hayat sürmesi alışılmadık bir durum değildir.

Bir zamanlar Thinking Mind'i çok başarılı bir şekilde kullanan bir yoga öğretmenim vardı: Biz öğrenciler dersten sonra oturup çok konuştuğumuzda veya analiz ettiğimizde şöyle dedi: “Mutfakta yardım edebilir misiniz lütfen?” Ve bir anda kendinizi 15 litrelik tencereler, yabancı baharatlar (köri yaprağı, panç phoron vb.) ve sayısız mercimek çeşidinin önünde buldunuz ve egzotik malzemelerle dolu tuhaf bir mutfakta, tanımadığınız bir kişiyle yolunuzu bulmak zorunda kaldınız.

Yaklaşık beş dakika sonra çalışan zihin devreye girdi ve geriye sadece şöyle sorular kaldı: “Tencereyi yıkayabilir misin? Alabaşlar brokoli ile iyi gider mi, yoksa kabak mı kullanmalıyız? 15 litreye kaç mercimek kullanırsın?” Net bir göreve odaklanma gerçekten çok iyi ve zihinsel olarak rahatlatıcıydı, ayrıca başarı hissi (15 litre çorba) da olumluydu. Özetle: Çorbayı yaptıktan sonra keyfimiz yerindeydi.

Yöntem tam olarak budur: Kendinizi düşünmekten kurtarmak için karmaşık şeyler yapmak için ellerinizi ve vücudunuzu kullanın. Karmaşık adımlar dizisiyle dans ederken, bir enstrüman üzerinde zorlayıcı bir parça üzerinde çalışırken, şarkı söylerken, yeni bir pasta tarifi denerken ya da dolapları temizleyip kıyafetlerinizi satarken kara kara düşünemezsiniz.

6. Olumlu insanlarla takılın

Etrafınıza bir göz atın ve hangi insanların genellikle kendine güvenen, uygulamalı, mutlu ve pozitif olduğunu görün ve onlara yakın olan insanları arayın. Bunlar bireysel arkadaşlar veya aile üyeleri olabileceği gibi eğlence, neşe veya olumlu bir projeyle ilgili gruplar da olabilir. Ayrıca, diğer insanlarla çalışan bir zihin modunda buluşmaya çalışın ve sorunları tartışmaktan kaçının.

7. Analogu tekrar alın

Telefonunuzu mümkün olduğunca sık uçak moduna alın (veya kapatın) ve gerçek duyusal deneyimlere katılın. Belki bilinçli olarak müzik dinleyebilir, bir şeyler pişirebilir (ve dokunabilir, koklayabilir, tadabilir), yürüyüşe çıkabilir ve gerçekten dikkatli olabilirsiniz, örneğin cep telefonunuz sizi sürekli buradan ve şimdi başka bir dünyaya götürmeden dinlenebilir ve kitap okuyabilirsiniz. Seni bilgiyle aşırı uyarıyorum.

8. İki günlük yazın

Sizi strese sokan veya endişelendiren şeyler hakkında yazabileceğiniz bir günlük alın. Hepsini anlatmaya zaman ayırın ve işiniz bittiğinde başka bir sandalyeye (!) oturun ve farklı bir kalemle günlükte kendinize cevap verin. O an kendinize verebileceğiniz en dürüst ve olumlu cevabı yazın.

İkinci günlük, ne kadar küçük ve gündelik olursa olsun, yalnızca olumlu şeyler içindir. Ayrıca fotoğrafları yapıştırabilir veya duyduğunuz güzel müzik parçalarını yazabilirsiniz.

Bunlar benim konuya yaklaşımlarımdır. Bunu pratik yapmak (veya pratik yapmak) olarak düşünmenizi tavsiye ederim. Hayatım boyunca klasik müzik çaldım ve ilerlemek için her gün pratik yapmanız gerektiği bilgisi son derece faydalıdır. Çünkü sen de hepimiz gibi sadece suyla yemek pişiriyorsun. Mucizeler beklemezsiniz ve hiçbir şeyden hiçbir şey gelmez. Ama nasıl pratik yapılacağını bilmek ve bunu her gün uygulamak benim için inanılmaz bir hazine.

Umarım ömür boyu mutluluğu uygulama fikrine alışabilirsiniz.

Saygılarımla
Julia Peirano

Bu makale sözde bağlı kuruluş bağlantıları içermektedir. Daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

#Konular