J. Peirano: Karım küçük şeyler yüzünden çıldırıyor ve kendini anlamıyor

kolluk

New member
Nils ve karısı bazen aynı fikirde değiller – buraya kadar, çok normal. Ama ne yazık ki tekrar tekrar sinirleniyor. İkili, anlaşmazlıkları daha anlamlı bir şekilde nasıl çözebilir?

Merhaba Bayan Peirano,

eşim 57, ben 56 yaşındayım. O baskın, ben daha az. Her zaman kabaca dört haftada bir tartışırız. Arada iyi anlaşıyoruz. Ama tartıştığımızda, o farklı bir insan, neredeyse farklı bir insan gibi.

Eskiden çok daha kötüydü. Sonra kendini tamamen unuttu. Hatta beni azarladı. Çoğu zaman sadece bir kelime, unuttuğum bir şey ve patlıyor. Daha sonra son altı ayda yolunda gitmeyen, yapmadığım her şeyle suçlanıyorum.

J. Peirano: Aşkın Gizli Kodu
Kocamın eski karısı, kayınvalidem arasında hala 1 numara.

09/28/2021

Büyük bir mülkümüz var ve sanırım şimdiden epey bir şey yapıyorum. benim için de yeterli. Her yıl bir kış bahçesi, garaj, teras vb. Bir şey inşa edilir. Tartışma başlarken uzun süre sakin kaldım, kasıtlı olarak onu hiçbir şeyle suçlamadım. Ama bir noktada beni öyle bir köşeye sıkıştırıyor ki çok sakin biri olarak patlıyorum. Ama her zaman adil, eminim. Onun tarafında gittikçe zorlaşıyor ve durmayacak. Sadece nasıl tepki vereceğimi bilmiyorum. Tavsiyen için minnettar olurum.

Saygılarımla

Nils J

Sevgili Nils J,

Eşiniz tarafından haksızlığa uğradığınızı ve ayrıca birdenbire saldırıya uğradığınızı hissettiğinizi hayal edebiliyorum. Zorlu çatışmalar arasında yeniden birlikte iyi vakit geçirmeniz inanılmaz – bunu nasıl başarıyorsunuz?

Bir ortaklıkta kimin ne kadar yaptığını her zaman tam olarak hesaplayamazsınız ve sonuçta mesele bu değil. Bu, ikinizin birbirinizle olan anlaşmazlıkları nasıl çözdüğünüz ile ilgili ve bu kulağa çok yıkıcı geliyor.

Evlilik araştırmacıları, mutlu çiftlerin birbirlerine nasıl davrandıklarını ve hangi davranışların çiftleri mutsuz ettiğini uzun zamandır araştırıyorlar. Uyuşmazlık davranışı bunda merkezi bir rol oynadı. Bir ortaklıkta her ikisinin de her zaman aynı görüşe sahip olmaması oldukça normaldir. Bazen karşınızdaki kişiye sinirlenir, onu haksız olarak algılar veya bazı alışkanlıklardan rahatsız olursunuz. Bunların hepsi bir ortaklığın parçasıdır.

dr Julia Peirano: Aşkın Gizli Kodu

Hamburg-Blankenese ve St. Pauli’de özel muayenehanede davranış terapisti ve aşk koçu olarak çalışıyorum. Doktoramda, ilişki kişiliği ile aşkta mutluluk arasındaki bağlantıyı araştırdım ve ardından aşk hakkında iki kitap yazdım.

Terapi çalışmalarım hakkında bilgi www.julia-peirano.info adresinde bulunabilir.

Sorularınız, problemleriniz veya aşk acısı mı yaşıyorsunuz? Lütfen bana yazın (en fazla bir A4 sayfası). Soruların ve cevapların Haberler’de anonim olarak yayınlanabileceğini belirtmek isterim.

Büyük soru, çatışmaların nasıl çözüldüğüdür. Ve güveni zedeleyen davranışlar ortaya çıkmıştır. Bunlar, örneğin, tehditler, hakaretler, tekrar eden suçlamalar, imalar (beni sevseydin, yapmazdın…) veya buz gibi sessizlik ve duvarlar (zaten dinlemiyorsun, bunu sana neden anlatayım ki? .)

Amerikalı çift araştırmacısı John Gottman, onlarca yıldır yapay bir apartman dairesinde birçok çifti bir ayna bölmesinden gözlemledi ve bir ilişkideki mutluluğun, olumlu davranışlar (gülümseme, aynı fikirde olma, soru sorma, şaka yapma, başını sallama vb.) ve olumsuz davranışlar (başını çevirmek, parmakla göstermek, suçlamak, bağırmak vb.) yakından ilişkilidir. Mutlu çiftlerde olumlu davranışların olumsuz davranışlara oranı 4:1!

Bir ortaklıkta, her ikisinin de şikayetlerini açıkça dile getirme konusunda kendilerini özgür hissetmeleri (yani hiçbir şeyi yutmak zorunda kalmamaları), ancak aynı zamanda minnettar ve dostane kalmaları özellikle iyidir. Burada müziğin tonu bunu çok net bir şekilde ortaya koyuyor. Yani, “Burası nasıl bir yer? En azından beni düşünüp ortalığı toparlayamaz mısın? Ama senin aptal dizini izlemeyi tercih ediyorsun…” demek yerine, uygun bir anda şöyle diyebilirsiniz: “Zor buluyorum. ayak uydurmak Düzensizlik içinde yaşamak Burada işleri daha düzenli hale getirmek için ne yapabiliriz?

Önemli bir tavsiye, zaten sinirli ve kızgınsanız, partnerinize bir çatışmayla yaklaşmamanızdır. Çoğu zaman, bu çatışmalar tamamen kontrolden çıkar ve daha sonra pişman olacağınız suçlamalar, sitemler ve diğer eylemler gerçekleşir. Ya da bir taş duvar diğerinden korktuğu için ve sessizlik diğerinin öfkesini körüklüyor.

Başka bir deyişle, eğer birisi kayıptaysa, o (ya da sizin durumunuzda karınız) önce kendi stresini atmalıdır. Günlük yazmak, koşuya çıkmak, ormanda masum huş ağaçlarına bağırmak, kum torbasını asmak veya 30 şınav çekmek. Öfke yatıştığında, kendinizi toparlamalı ve şunları yazmalısınız: gerçekten ne söylemek istiyorum? Ve bunu iletmenin en iyi yolu nedir? Bir sonraki adım olarak partnerinizden sizinle konuşmasını ve konuyu gündeme getirmesini istemelisiniz.

Bazı çiftler ayrıca birbirlerine bir e-posta yazar, bu o kadar da zorlayıcı değildir, çünkü yazı dili genellikle daha dikkatli kullanılır. Tersine, bu şu anlama gelir: Eğer biriniz düzgün bir şekilde yüklenirse, sadece geri teptiği için çift konuşması olmaz.

Size tavsiyem, önce eşinizle birlikteyken çatışma davranışları hakkında bir şeyler okuyun veya özel bir kursa katılın (bu bazen aile eğitim merkezlerinde veya yetişkin eğitim merkezlerinde verilir).

Claudia ve Oskar Holzberg ile birlikte “Paaradox” podcast’i tavsiye edilir. Ve kitaplar:

• John Gottman’dan “Mutlu Bir Evliliğin 7 Sırrı”
  • Sigmund Ambrosius’tan “İlişkilerde İletişim. Acil Yardım”

Umarım bu ipuçlarıyla anlaşmazlıkların şimdilik tırmanmasını önleyebilirsiniz. Birçok çift için çok faydalıdır – ancak bunu sürekli olarak kullanırlarsa.

Saygılarımla

Juliet Peirano

#Konular