İmamlardan mecburî mecmua satışı yansısı: Almaktan öbür dermanımız yok!

Bilgin

Global Mod
Global Mod
İmamlardan mecburî mecmua satışı yansısı: Almaktan öbür dermanımız yok! Diyanet İşleri Başkanlığı tarafınca nizamlı olarak çıkartılan mecmuaların çalışana zorla satıldığına dair tezlere bir yenisi daha eklendi. Bağlı olduğu müftülük tarafınca kendisine gönderilen belgeyi halktv.com.tr’den Onur Durmuş’a paylaşan imam ‘Bizi mecmuaları almaya mecbur bırakıyorlar’ dedi.

Mecmuaların 2022 artırımlı fiyat listesinin olduğu dokümana nazaran bir imam Diyanet’in mecmualarına yılda 552 TL ödeme yapmak zorunda kalıyor.

“Amirler tarafınca imamlara baskı yapılıyor”

Devlet memuru olduğu için isminin ve misyon yaptığı yerin duyulmasını istemeyen imam, ‘Bu mecmuaları almaktan öteki dermanımız kalmıyor. Ben yaşamadım lakin birtakım meslektaşlarıma “Almazsanız disiplin cezası uygulanabilir, nakil imtihanlarında az puan alabilirsiniz, maaşlarınızda kesinti olur’ dediklerini duydum. Hatta taşra teşkilatalarında amirler tarafınca çalışanlara çeşitli baskılar uyguladığına da şahit oldum” sözlerine yer verdi.

“Dergileri almak zorunda kalıyorum”

“Ben bu mecmuaları uzun müddettir almak zorunda kalıyorum. Sizinle paylaştığım doküman sebebiyle imamlar içinde bu mecmuaların zarurî olarak alınması gerektiği görüşü var. Diyanet’in açıklamasında zarurî olmadığı belirtiliyor. Okumadığım bu mecmualara niye para ödemek zorunda bırakılıyorum? Bize her yıl sonunda yazılı yahut kelamlı olarak buna misal baskılar yapılıyor”

Diyanet’in 2018 yılında mecmua satışıyla ilgili açıklaması!

Diyanet İşleri Başkanlığı Müddetli Yayın Aboneliği başlıklı 10.12.2018 tarih ve 188507 sayılı yazı ile müftülüklere gönderdiği yazıda mecmua satışıyla ilgili şu kelamlara yer verilmiş:

Bütün işçimizin mesleksel gelişmenine katkı sağlaması, şimdiki hususların takip edebilmesi için bütün vadeli yayınlarımıza abone olmasının temin edilmesi yanında, Başkanlığımız vadeli yayınlarını toplumlunuzun tüm bölümlerine ulaştırmak için Müftülüklerimizin Din nazaranvlilerimizin Kur’an Kursu Öğreticilerimizin ve öbür tüm nazaranvlilerimizin bugüne kadar olduğu üzere abonelik konusunda özveriyle çalışmaları ehemmiyet arz etmektedir.

Bu emelle dergilerimizin Vilayet ve İlçe Müftülüklerince işçi aboneliği ile halka yönelik abonelik çalışmalarının yapılması ve abone ayrıntılarının 28.12.2018 tarihine kadar Başkanlığımıza ulaştırılmasını rica ederim.”denilmektedir.