Hurda plastik ithalatında yeni periyot başlıyor! Düzenlemede son kademeye gelindi…

kolluk

New member
Hurda plastik ithalatında yeni periyot başlıyor! Düzenlemede son kademeye gelindi… Hurda plastik ithalatına Ticaret Bakanlığı yeni çalışma başlattı. Hem kesimi tıpkı vakitte çevreyi koruyacak yeni bir düzenleme tamamlanmak üzere…

Geçen yıl haber ajansı AFP’nin, bu yıl BBC ile Greenpeace’in “Avrupa’nın çöpü Türkiye’ye getirildi” argümanları üzerine Ticaret Bakanlığı’nın hurda plastik ithalatına yasak getirmesi plastik sanayicilerini vurmuştu. Edinilen bilgiye nazaran Ticaret Bakanlığı hem dalı tıpkı vakitte çevreyi koruyacak yeni bir düzenlemeyi tamamlamak üzere. Yeni düzenleme kapsamında şirket lisanslarının bir daha gözden geçirilmesinden, sermaye yeterliliğine kadar birfazlaca yeni unsur bulunuyor.

Ayrıyeten yurtarasındaki hammadde teminine de öncelik verilecek. Yerli kaynaklara ulaşım kolaylaştırılacak. Türkiye’ye gelen plastiğin çöp değil hammadde olduğunu söz eden plastik sanayicileri de yeni düzenlemeye odaklandı. Çünkü ani iptal yüzlerce fabrikanın bir anda üretimden düşmesine niye olmuştu. Hususla ilgili yeni düzenlemenin hem etraf birebir vakitte üretim manasında bir fırsat olabileceğini belirten Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Lideri Yavuz Eroğlu, “Yeniz düzenlemeler bölüm ismine umut verici olabilir. Bu işi layıkı ile yapan ile yapmayanın ayrışması gerekiyor. Zira toplanan ve geri dönüştürülen plastik ambalajlar orijinal eserlere dönüşerek hem iktisada katkı sağlıyor, hem çevreyi koruyor. Etraf hassasiyetimiz ve gelecek kuşaklarımızın sağlıklı bir ortamda yaşamaları, her türlü ticari korkunun kesinlikle ötesindedir lakin çöp ile geri dönüşüm hammaddesi olan plastik geri dönüşüme uygun atıkların karıştırılmaması da epeyce kıymetlidir. Polietilen hammaddesinden boru, mutfak eşyası, oyun parkları, kablo, çeşitli besin ve deterjan ambalajları, streç sinemalar, sera örtüleri, torbalar, protezler üretiliyor” dedi.

GAYE GERİ DÖNÜŞÜM

Eroğlu şöyleki devam etti: “Üretimin yüzde 50’sinden çoksı ihraç ediliyor. Konutlarımızdan yılda toplam 32 milyon çöp çıkıyor. Yapılan çalışmalar, 32 milyon tonluk çöpte yalnızca yüzde 8’lik plastik mamüllerin olduğunu ortaya koyuyor. ötürüsıyla teorik olarak Türkiye’nin tüm çöpü geri dönüştürülse bile firesiz 2.5 milyon ton, fireyi düştüğünüzde 1.7 milyon ton plastik atık elde edilebiliyor. Türkiye’nin, üretim için her halükârda polietilen üzere pak geri dönüştürülmüş atık hammadde ithalatı yapması gerekiyor” diye konuştu.

“PLASTİĞİN TABİATTA YERİ YOK, HAYATIMIZDA İŞİ ÇOK”

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Lideri Yavuz Eroğlu, “Plastiklerin tabiatta yeri yok, ömrümüzde işi epey. Plastik kesimi yeni alternatiflerle gelişecek. ‘Üret, sat, tüket, çöpe at’ yerine, ‘Üret, sat, tüket, geri dönüştür, tekrar üret’ anlayışıyla dalımız fazlaca büyük ihtilal yapacak” dedi. Eroğlu şu biçimde devam etti: “Türkiye plastik bölümümüz 35 milyar dolarlık cirosu ve 12 milyar dolarlık ihracat kapasitesi ile ülke ekonomimize büyük oranda katkı sunuyor. Plastik endüstrimizin en kıymetli alt dallarından birini kesimin üretiminden yüzde 40, ihracatından ise yüzde 70 hisse alan ambalajlar oluşturuyor. Plastik ambalaj kesimimizin performans değerlendirmesine baktığımızda, önemli bir üretim gerçekleştiğini görüyoruz.”

KAYNAK: SABAH