Hazine ve Maliye ile Dışişleri’nin 2023 bütçeleri onaylandı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Hazine ve Maliye ile Dışişleri’nin 2023 bütçeleri onaylandı ANKARA (İGFA) – Bütçe görüşmelerinin sürdüğü TBMM Genel Kurul’da iki bakanlığın daha 2023 yılı bütçeleri kabul edildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ege Adaları’nın silahlandırılması konusunda bilgi vereceğini belirterek, Yunanistan’ın adaları 1960’larda silahlandırmaya başladığını anımsattı.

Türkiye’nin 1975’te nota verip protesto ettiğini lisana getiren Çavuşoğlu’na CHP milletvekilleri reaksiyon gösterdi. Bunun üzerine Bakan Çavuşoğlu, “Diyorum ki istesem CHP’yi eleştiririm fakat benim ulusal çıkarlarıma karşıt diyorum. Şunu söylemeye çalışıyorum, burada AK Parti’yi suçlamaya çalışıyorsunuz. Burada günahı olmayan bir parti, iktidar var ise AK Parti iktidarları ve Cumhur İttifakı’dır ve 96’dan daha sonraki hükümetlerdir. Bu kadar açık konuşuyorum, bunun bilgilerinı Ünal Çeviköz’e sorun. Genel liderinizin danışmanıdır, bizim de mensubumuzdur. O size bunu anlatsın. Gelip de burada ikide bir ‘AK Parti’yi köşeye sıkıştıracağız’ diye ulusal sorunlarımızla ilgili yanlış bilgiler vermeyin lütfen” diye konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kendisiyle ilgili tenkitlere dair, “Ben müesses nizamın, ceberrut devletin, önemli, asık hızlı anlayışını temsil eden birisi değilim. Ben, efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya gelen bir anlayışın temsilcisi olarak, güler yüzlü olmaya da devam edeceğim.” dedi.

Nebati, CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç’un, EYT konusunda “Sen beşerlerle dalga geçme, millete verdiğin kelamı yerine getir” sözleri üzerine, “Bakın, bir şeyi karıştırıyorsunuz yeniden; bu ülkede emeği temsil eden Cumhuriyet Halk Partisi değil, emeği temsil eden birisi var ise o da AK Parti’dir, kusura bakmayın. AK Parti 20 yıldır emeğe hizmet etti, emeğin her türlü muhtaçlığını karşıladı, enflasyon karşısında ezdirmedi, her türlü dar gelirliye her türlü süreci en güzel biçimde gerçekleştiren ve bunu güler yüzle yapan bir anlayış.” diye konuştu.

Cari açığın dönemsel ve yapısal nitelikte olup olmadığının kıymetli olduğunu lisana getiren Bakan Nebati, cari açığın yapısal değil, dönemsel olduğunu belirterek, “Enflasyon global tesirlerle artmış olup kasım ayında doruğunu geride bıraktık. Bundan daha sonra enflasyonun her geçen gün aşağıya gerçek kaydığını goreceğiz.” dedi.

Konuşmaların tamamlanmasının akabinde Hazine ve Maliye Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ile bağlı ve ilgili kuruluşların 2023 bütçeleri kabul edildi.