Halk sağlığı hizmetlerinin modernizasyonu

BarnaBi

Global Mod
Global Mod
Pact ÖGD danışma kurulunun ilk raporu, Almanya’daki halk sağlığı hizmetinin (ÖGD) yaklaşan salgınlara ve diğer ulusal sağlık acil durumlarına nasıl daha iyi hazırlanabileceğini gösteriyor. ÖGD’nin anlaşmasına ve misyon beyanına dayanarak, danışma kurulu geçtiğimiz aylarda ÖGD’nin uzun vadede ve geleceğe yönelik olarak nasıl modernize edilebileceğine dair tavsiyeler geliştirdi. Danışma Kurulu Başkanı Bayan Dr. Teichert bugün özel önlemleri içeren raporu Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn’a teslim etti.

Danışma Kurulu Paktı ÖGD’nin ana tavsiyelerine ilişkin olarak:

Kriz yönetimi ve sivil koruma

Kriz yönetimi tüm eyalet yasalarında yer almalıdır. Ayrıca, ÖGD’nin her seviyesinde kriz yönetim yapılarının kurulması tavsiye edilmektedir.

Personel, finansman ve kaynaklar

ÖGD paktında sağlanan personel artışı, açıkça ÖGD’nin tüm alanlarını güçlendirmeyi amaçlamaktadır. “Kriz yönetimi” profiline sahip işler oluşturulacak. Kadrolu bir ÖGD’nin kalıcı finansmanı 2026 yılından sonra sağlanmalıdır.

Bir kriz durumunda ağ oluşturma ve hazırlık

ÖGD içinde başlayan birlikte çalışabilir veri alışverişi daha da geliştirilecek, kriz iletişim teklifleri, nüfus için uygun uyarı sistemleri ve stratejik önleme ve sağlığın teşviki ve geliştirilmesi alanları eleştirel bir şekilde incelenecek ve gerekirse yeniden başlatılacaktır.

Araştırmanın yanı sıra eğitim, öğretim ve ileri eğitim

Kanıta dayalı öneriler geliştirmek için federal ve eyalet düzeyinde teknik kontrol merkezlerinin kurulması tavsiye edilir. ÖGD ile araştırma kurumları, üniversiteler ve ÖGD’nin mevcut akademileri arasında eğitim ve araştırma sağlığı ofisleri kurulacak ve bilimsel altyapı oluşturulacaktır. ÖGD anlaşmasının bir parçası olarak kriz yönetiminde kapsamlı yeterlilik teklifleri geliştirilecektir.

Bu ilk raporu, münferit konuların derinleştirileceği veya yeni alanların tartışılıp üzerinde çalışılacağı başkaları takip edecektir. Danışma Kurulu Paktı ÖGD, Kasım 2021’de risk ve kriz iletişimi konusunda başka bir çalışma grubu kuracak.