Göğüs ağrısı (mastodinia)

celikci

New member
Göğüs ağrısı (mastodinia) tek başına göğüs kanseri açısından manalı değildir. Göğüs kanseri sinsi bir hastalıktır ve ekseriyetle ağrı yapmaz. Göğüste hissedilen ağrı, sancı, gerginlik hissinin en sık niçini yaşanan hormonal değişikliklerdir.

Göğüs ağrısı (mastalji), bayanlarda çeşitli niçinlere bağlı olarak gelişebilen göğüslerde keskin ve yanma tipi ağrılar, gerginlik ve hassasiyet üzere şikayetlerdir. Bu ağrılar tek bir göğüste yahut her iki göğüste birden görülebileceği üzere daima olarak görülen yahut birtakım kimi ortaya çıkan ağrılar halinde de kelam konusu olabilir. bir daha birebir biçimde ağrıların şiddeti de yavaşça, orta yahut şiddetli olabilir. Göğüslerde ağrı sorunu, menstruasyon siklusunun doğal bir kesimi olarak çoğunlukla görülebilen ve rastgele bir ziyanı bulunmayan tıpta olabilir. Bu tip ağrılar ekseriyetle ayın sırf birkaç gününde yahut adet kanamasının başlangıcından evvelki iki yahut üç günlük süreçte yaygın olarak görülür. Çoklukla her iki memeyi birden tesirler ve şiddeti de şahıstan şahsa değişir.

Birtakım bireylerde adet döngüsüne bağlı doğal ağrılar bir haftaya varan süreçlerde tesirli olabilse de göğüsteki ağrı meselesinin bir ay boyunca devam etmesi, ağrının adet döngüsüne ait bir ağrı olmadığını gösterir. Bu durumda ağrılara niye olan etken hormonal sorunlar, göğüste yeterli yahut berbat tümörlerin varlığı, yumurtlama bozuklukları üzere bir hayli faktör olabilir.

Muhtemel ağrı niçinleri içinde kanser üzere epey önemli durumların da yer alması niçiniyle adet döngüsüne bağlı olduğu düşünülmeyen göğüs ağrılarında kesinlikle bir tabibe başvurularak muayeniçin geçilmelidir.

Göğüs ağrısının en önemli sebepleri;

Süt kanalları ve süt bezlerinde ortaya çıkan tıkanıklık, enfeksiyon üzere durumlar

Emzirme yahut rahatsız giysilere bağlı olarak göğüste oluşan yara ve tahrişler

Göğüs ameliyatları

Kısırlık tedavisine yönelik kullanılan ilaçlar

Oral doğum denetim hapları ve kimi antidepresanların kullanması

Menopoz daha sonrası devirde kullanılan östrojen ve progesteron hormon tedavileri

Göğüs kanseri

Göğüslerin büyük olması (genellikle sırt ve boyun ağrıları ile bir ortada görülür)