Eski BOTAŞ Genel Müdürü Gökhan Yardım ‘Mavi Akım TTF’ye bağlandı’ tezini kıymetlendirdi: Hazineye yükü 600 milyarı bulacak

Hasan

New member
OĞUZ BAKIR

Geçtiğimiz günlerde toplumsal medyada Mavi Akım Mukavelesi’nin Hollanda Gaz Kümesi TTF’e bağlandığı sav edildi. Mevzuya ait KARAR’a konuşan Eski BOTAŞ Genel Müdürü Gökhan Yardım, bu bağlamın geçtiğimiz Nisan ayında başladığına yönelik tezlerin olduğunu deklare etti. Lakin Mavi Marmara Mukavelesi’nin kapalı olduğunu belirten Yardım, bu niçinle bilginin BOTAŞ ya da güç idaresi tarafınca açıklama yapılamayacağını da belirtti.

‘SÜBVANSİYONUN TESİRİNİ VERGİLERİMİZLE KARŞILIYORUZ’

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in, 2022 yılının birinci altı ayında doğal gaz sübvansiyon ölçüsünün 150 milyar liraya ulaştığı tarafındaki açıklamalarını hatırlatan Yardım, “Yıl sonuna kadar bu sübvansiyon ölçüsünün 450 milyar lirayı geçeceği hatta döviz kuruna, kışın sert geçmesine bağlı olarak 600 milyar liraya kadar çıkabilir.” dedi. Başka bir yandan da yardım, bu artışın vergilere de yansıyacağını, haliyle her geçen gün artan doğal gaz faturalarına da yansıyacağını belirtti.

‘RAKAMLAR BUNU GÖSTERİYOR’

Dış Siyaset Uzmanı Aydın Sezer’de argümana ait toplumsal medya hesabında yaptığı açıklamada mevzuya ait şunları paylaştı:

“Bugün doğal gazla ilgili kimi datalar geldi. Maalesef yayınlayamıyoruz, lakin şu kadarını söyleyeyim az evvel epey değerli bir güç uzmanımızın bana tabir ettiği üzere ‘resmen ağlıyorum’.Galiba, inanmak istemiyorum, inanmamak için hala direniyorum ancak MAVİ AKIM’ın formülünü değiştirmişler. Sayılar onu gösteriyor.”

TTF NEDİR?

Title Transfer Facility (TTF), Holanda’da doğal gaz için bir ticaret noktasıdır. Bu ticaret noktası, Hollanda’daki bir dizi iş insanı için vadeli süreçler, fizikî ve takas süreçleri yapma imkanı sağlar.

Gasunie tarafınca 2003 yılında kurulmuş olup, Birleşik Krallık’taki Ulusal Dengeleme Noktası (NBP) ile neredeyse birebirdir ve gazın Hollanda Gaz şebekesi ortasında ticaretinin yapılmasına müsaade verir. TTF, Hollanda’daki Gaz İletim Sistemi Operatörü olan Gasunie’nin bağımsız bir yan kuruluşu olan Gasunie Transport Services BV, tarafınca işletilmektedir. TTF’de toptan gaz ticareti, yüklü olarak bayiler ortası brokerler aracılığıyla tezgah üstü olarak yürütülmektedir. Fizikî kısa vadeli gaz ve gaz vadeli süreç kontratları de ICE-Endex Borsası ve PEGAS borsası aracılığıyla alınıp satılmaktadır. TTF’deki gaz, megavat saat başına euro cinsinden süreç görmektedir.

Kuruluşundan bu yana geçen yirmi yılda TTF’deki ticaret katlanarak büyümüş ve Hollanda’daki lokal hacimleri on dört kat aşmıştır. Sıvılaştırılmış doğal gazın (LNG) yükselişinin de sayesinde bu artış, TTF’nin Avrupa’nın en büyük gaz ölçütü olarak İngiltere’nin Ulusal Dengeleme Noktasını (NBP) geçmesine niye oldu.