Erdoğan’a hakaretten 7 bin TL para cezası

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Erdoğan’a hakaretten 7 bin TL para cezası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP Milletvekili Hasret Varlıklı‘e toplumsal medya üzerinden yaptığı paylaşım niçiniyle hakaret ettiği savıyla 7 yıla kadar mahpus istemiyle yargılanan avukat Mert Yaşar hakkında karar çıktı. Mahkeme Mert Yaşar’ı ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ hatasından 7 bin lira isimli para cezasına hükmederken ‘Kamu bakılırsavlisine hakaret’ cürmünden ise beraatına karar verdi.

İstanbul 23. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Mert Yaşar katıldı. Müşteki sıfatı bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı avukatı temsil etti. Şikayetçi Hasret Varlıklı ise duruşmaya katılmadı.

Cumhurbaşkanı avukatı Furkan Berk Biberoğlu, “Sanığın kelamları müvekkilime yönelik hakarettir. Müvekkilime yapılan aksiyonları açık bir biçimde kabahattir sanığın üst sondan cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi. Hasret Güçlü’nün avukatı Habibe Sümeyye Bedavalar ise “Sanığın toplumsal medya üzerinden yaptığı paylaşım ile katlanılabilir olmayan, tabir özgürlüğü kapmasında olmayacak mahiyettedir. Bu niçinle kamu gorevlisine karşı hakaret cürmünün oluştuğundan sanığın cezalandırılmasına karar verilmesini talep ediyoruz” sözlerini kullandı.

“İfadelerimde kabineyi eleştirdim”

Mert Yaşar mahkemede Cumhurbaşkanına hakaret etmediğini söyleyerek “Suç konusu olan tweeti yazdığım tarihlerde, Türkiye’nin ‘İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi konuşuluyordu. Bu tartışmaya katılmak için paylaşımı yaptım. Yani sözlerimde kabineyi eleştirdim. Beraatımı talep ediyorum. Olur da ceza verilecekse de avukatlık ve arabuluculuk mesleğime zeval vermeyecek bir ceza verilmesini talep ediyorum” dedi.

“İfadelerin, söz özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesini talep ediyorum”

Karar öncesi son kelamı sorulan Yaşar, “Avrupa İnsan Hakları Kontratı ve AİHM’nin kararları çerçevesinde, kullandığım tabirlerin söz özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesini talep ediyorum. Beraatımı talep ediyorum” dedi.

“Cumhurbaşkanına hakaret’ten 7 bin lira para cezası”

Mahkeme, sanık Mert Yaşar’ın “Kamu bakılırsavlisine hakaret” hatasının yasal ögeleri oluşmadığı sebebi öne sürülerek beraatına hükmetti. Sanığı ‘Cumhurbaşkanına alenen hakaret’ kabahatinden 11 ay 20 gün mahpusa mahkum eden mahkeme, cezayı isimli para cezasına çevirerek 7 bin TL ödemesine karar verdi. Mahkeme, kararın açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına karar verdi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianamede, Twitter isimli toplumsal paylaşım sitesinde mert_yasar kullanıcı ismiyle kuşkulu Mert Yaşar’ın hakaret içeren kelamları niçiniyle hakkında re’sen soruşturma başlatıldığı anlatılıyordu. İddianamede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AK Parti Milletvekili Hasret Güçlü “müşteki” sıfatıyla yer alıyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel tarafınca sunulan dilekçede, şüphelinin toplumsal medya hesabında Hasret Güçlü’nün fotoğrafının bulunduğu haber metnini paylaşarak ağır hakaret içerikli gayri ahlaki paylaşımda bulunduğu, Cumhurbaşkanlığı kabinesinin başının Cumhurbaşkanı RecepTayyip Erdoğan olduğunu, kuşkulu Mert Yaşar’ın sarf etmiş olduğu menfur tabirlerle Hasret Varlıklı ile birlikte direkt Cumhurbaşkanının gaye alındığı, müvekkilinin kişilik haklarının ihlal edildiği ve alenen hücumda bulunulduğu kaydediliyordu. İddianamede, sanık Yaşar hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” kabahati tarafından Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğünce kovuşturma müsaadesi istendiği ve müsaade verildiği kaydediliyordu. Paylaşımın içeriğine bakılırsa “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “Kamu gorevlisine hakaret” hatalarından 2 yıl 4 aydan 7 yıla kadar mahpusu talep edilen Mert Yaşar, “Cumhurbaşkanına hakaret” kabahatinden 23 Şubat’ta tutuklanmıştı. İddianameyi kabul eden mahkeme tensiple bir arada sanık Mert Yaşar’ın “delillerin toplanmış olması, kanıtlara tesir edemeyeceği, kaçacak ya da saklanacağı kuşkusunu doğuracak harekette bulunmadığı, tutukluluğun devamının ölçülü olmayacağı” sebebi öne sürülerek 19 Mart’ta tahliyesine karar vermişti.