Endoskopik süreçler

celikci

New member
“Endoskopi”, Gastrointestinal endoskopi ismiyle da bilinen yemek borusu, mide, on iki parmak bağırsağı ve kalın bağırsağın incelendiği tetkik formlarının genel ismidir.

GASTROSKOPİ SÜRECİ NEDİR?

Yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağının direkt bakılırsarek incelenmesine imkan sağlayan bir görüntüleme metodudur. Bu süreç, ucunda ışık ve mikro kamera bulunan ince, yumuşak ve bükülebilen tüp formunda bir alet sayesinde yapılmaktadır.

NE VAKİT GEREKLİDİR?

Yutma kuvvetliğü, göğüs gerisinde yanma ve ağrı, ağza acı su gelmesi üzere yemek borusunu ilgilendiren hastalıkların teşhisinde, karnın üst kısmında ağrı, yanma, ekşime, bulantı, kusma, tedaviye dirençli kansızlık, sebebi bilinmeyen kilo kaybı üzere mide ve on iki parmak bağırsağını düşündüren hastalıkların teşhisinde,

Ağızdan taze kan gelmesi ve kahve telvesi biçiminde kusma yahut siyah dışkılama ile kendini muhakkak eden üst sindirim sistemi kanamalarının niçininin tespit edilmesinde,

Yemek borusu ve mide kanserlerinin teşhis edilmesinde,

İltihaplı bölgelerin, küçük ülserlerin ve tümörlerin tespit edilmesinde, ilaçlı mide sinemasına göre daha emniyetli bir prosedürdür. Ayrıyeten gastroskop içerisinden geçirilen ince bir alet sayesinde ağrısız biyopsi alma bahtı da mevcuttur.

bir daha gastroskop ortasından geçirilen özel aletler sayesinde darlıkların genişletilmesi, polip ismi verilen tümörlerin cerrahiye gerek kalmadan çıkarılması, yutulan yabancı cisimlerin çıkarılması ve kanamaların tedavisi de mümkündür.

HAZIRLIK KADEMESİ

Güzel bir inceleme için midenizin büsbütün boş olması gerekmektedir. Bu gayeyle işlemdilk evvelki 8 saat boyunca rastgele bir şey yememeniz ve içmemeniz gerekmektedir.

GASTROSKOPİ SÜRECİ SIRASINDA ANESTEZİ?

Endoskopi ünitemizde tüm hastalarımıza damar yolundan verilen ilaçlarla ‘’Sedasyon” ismi verilen özel bir anestezi uygulamaktayız. Bu usulde genel anestezide olduğu üzere tam bir şuur kaybınız olmayacak, lakin pek rahatlamış ve uykulu bir hale gelerek süreçten rahatsız olmamanız sağlanacaktır. Ayrıyeten gastroskopi bittikten daha sonra kendinize geldiğinizde kullanılan ilaçların özel bir tesiri yardımıyla süreci çoklukla hiç hatırlamayacaksınız. En değerlisi ise süreç esnasında muhakkak ağrı, nefes darlığı yahut bulantı-kusma yakınmanız olmayacaktır.

BİYOPSİ:

Bunun yanı sıra kuşkulu durumlarda biyopsi yapmak için hastalara mide, yemek borusu ve oniki parmak bağırsağından biyopsi yapılmak üzere doku örneği alınabilir.

GASTROSKOPİ daha sonraSI NELER YAŞANIR?

Endoskopiden daha sonra hasta hastane ortamında yaklaşık 1 saat dinlendirilir. Hastalar endoskopiden daha sonra birebir gün meskenlerine gönderilir. Hasta sakinleştirici aldığı için refakat etmesi için yanında bir kişinin bulunması kıymetlidir. Evdeyken, endoskopi daha sonrası yavaşça rahatsız edici belirtiler yaşanabilir

Şişkinlik ve gaz

Kramp

Boğaz ağrısı

Bu belirti ve bulgular vakit içinde düzelir.

KOLONOSKOPİ SÜRECİ NEDİR?

Kolonoskopi, kalın bağırsak ve rektumun incelendiği endoskopik bir süreçtir. Kolonoskopi uygulaması sırasında gerekirse kalınbağırsaktaki polipler çıkartılabilir yahut laboratuvarda incelenmek üzere doku örneği alınabilir. Makattan girilerek gerçekleştirilen kolonoskopi süreci hem teşhis birebir vakitte tedavi emelli yapılabilmektedir. Bağırsak ucunda ışık ve kamera olan esnek bir tüple incelenir.

KOLONOSKOPİ HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

Teşhis Maksatlı:
Bağırsakta yaşanan problemlerin teşhisi için kolonoskopi yapılabilir.

Geçmeyen karın ağrısı

Rektal kanama

Kronik kabızlık

Açıklanamayan kansızlık yani anemi yahut demir eksikliği

Kronik ishal

sebebi açıklanamayan kilo kaybı üzere belirtilerde kolonoskopi yapılmalıdır.

Bağırsak kanseri taraması: hiç bir şikâyet olmasa bile kolon kanseri ve rektum kanserinin erken teşhisi için kolonoskopi yapılmalıdır. 50 yaşın üzerinde her 5 yılda bir kolonoskopi önerilir. Ailesinde kolon yahut rektum kanseri geçmişi olan bireyler için kolonoskopi sıklığı değişebilir.

Polip denetimi: Daha evvel bağırsak polip sorunu yaşayan şahısları belli aralıklarla kolonoskopi denetiminden geçmesi gerekebilir. Bağırsak poliplerinin erken teşhis edilerek kolonoskopi sırasında çıkarılması bağırsak kanserinden korunmanın en değerli yollarından biridir.

HAZIRLIK

Katı yiyecekler tüketilmemelidir. Bunun yerine su, çay, meyve suyu tüketilebilir. Kolonoskopiden bir gün evvel bir yahut iki defa yoğurt tüketilebilir. Kolonoskopi sırasında kanla karışabilecek kırmızı sıvılardan kaçınmak kıymetlidir. Kolonoskopidilk evvelki gece yarısından daha sonra hiç bir şey yiyip içilmemelidir. Akşam saat 18.00’dan daha sonra hekimin tavsiye ettiği bağırsağın temizlenmesi için gerekli ilaçlar alınmalıdır.

KOLONOSKOPİ SÜRECİ SIRASINDA ANESTEZİ?


Kolonoskopi uygulanmadan evvel hastaya, kendisini daha rahat hissetmesi için sedatif ve ağrı kesici ilaçlar verilir. Kolonoskopi süreci için özel olarak tasarlanmış, ameliyat önlüğüne benzeri gerisi açık kolonoskopi pantolonu giydirilir. Hastanın teneffüsü, tansiyonu ve nabzının görüntülenmesi gayesiyle bedeninin farklı noktalarına elektrotlar bağlanır.

BİYOPSİ

Kalın bağırsak boyunca ilerletilen kolonoskoptan elde edilen detaylı manzara yardımıyla doktor gerekli gördüğü bölgeden bir daha kolonoskop aygıtında yer alan özel aletler yardımıyla biyopsi yapabileceği üzere, kalın bağırsak duvarında polip görülmesi durumunda bu oluşumları kolonoskop aygıtı ile de çıkarabilir. Tüm süreç boyunca kolonoskop aygıtı tarafınca elde edilen imaj kaydedilir.

KOLONOSKOPİ daha sonraSI NELER YAŞANIR?

Kolonoskopi sürecinin çabucak akabinde hasta, yaklaşık bir saat kadar müşahede altında tutulur ve akabinde konuta gönderilir. Fakat hastanın günlük rutin ömrüne dönmedilk evvel 1 gün müddetince istirahat etmesi gerekir. Bu mühlet boyunca hasta kendini şişkin hissedebilir. Kolonoskopi daha sonrası dışkınızda az ölçüde kan görülebilir. Ekseriyetle kolonoskopi daha sonrası az ölçüde kan görülmesi sorun yaratmamaktadır. Lakin kanamanın devam ettiği durumlarda tabiple görüşülmesi gerekir. Kolonoskopiden daha sonra olağan beslenme sistemine geçilebilir. Lakin kolonoskopi sırasında biyopsi için doku alındıysa yahut polip çıkartıldıysa tabip özel bir diyet önerebilir.

REKTOSKOPİ SÜRECİ NEDİR?

Rektumun içini kaplayan örtü katmanının (mukozanın) özel bir aletle incelenmesine proktoskopi (rektoskopi yahut rektosigmoidoskopi) denir. Rektum, 12-15 cm uzunluğundadır ve kalın bağırsağı anüse (makata) bağlayan kısmına verilen isimdir.

Rektoskopi Hangi Durumlarda Yapılır?

Anüs (makat) ve rektum hastalıklarının teşhisinde, fizik muayene ek olarak rektoskopiden yararlanılabilir. Dışkıda kan gelmesi, makat etrafında ağrı, akıntı, fistül, dışkılama zorluğu olan hastalarda bu şikâyetlerin sebebini araştırmak için kullanılabilir. Ayrıyeten rektoskopi usulüyle rektumun patolojik değişiklikleri yahut oluşumları incelenebilir. Bu sistem çok yüksek seviyede tanılama başarısına sahiptir ve hasta için büsbütün ağrısız olarak gerçekleştirilmektedir.

Buna ek anüs (makat) ve rektumda yerleşen poliplerin tedavisi ve tedavi daha sonrası takibinde bu prosedür sıkça kullanılmaktadır.

HAZIRLIK

– Rektoskopi öncesi birkaç gün hasta özel bir diyet kullanmalıdır.
– Unlu mamuller, sebzeler, meyveler, baklagiller (bakla, bezelye, mercimek, fasulye, nohut, soya fasulyesi vb.), Ekşi süt eserleri, yumurtalar, alkollü içecekler, kahve gazlı içecekler tüketilmemelidir.
– Rektoskopi yapılacağı günün öncesinde şişmeye niye olmayan, sindirimi kolay besinler tüketilmelidir.
– Rektoskopidilk evvel bir yahut iki defa temizleyici lavman gerçekleştirilmelidir. Lavman için, tasarlanmış özel temizleme jellerini kullanılabilir. İncelemedilk evvel bağırsakların güzelce temizlenmesi epeyce değerlidir. Rektoskopi süreci daha sonrasında tanılamanın gerçek ve sağlam olmasını sağlar.

REKTOSKOPİ SÜRECİ

Rektoskop, rektumda hastanın anüsünden geçirilir ve anüsten otuz – otuz beş santimetre uzaklıktaki bağırsakların bölgeleri incelenebilir. Hasta konforu açısından sedasyon anestezi uygulanmaktadır. Bağırsak muayenesinin mühleti teşhiste kullanılan süreçlerin sayısına bağlıdır. Lakin genel olarak rektoskopi on dakika sürmektedir.

REKTOSKOPİ SÜREÇ daha sonraSI

Süreç daha sonrası hasta günlük yaşantısına devam edebilmektedir.