Ekspertiz ‘araba canavar gibi’ dedi, ikinci gün motoru kusurlu çıktı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Ekspertiz ‘araba canavar gibi’ dedi, ikinci gün motoru kusurlu çıktı Sultangazi’de, arkadaşına ilişkin arabası satın alan bir kişi, satış süreçleri öncesi bir ekspertiz firmasına götürdü. Argümana bakılırsa, ekspertiz firmasında arabanın rastgele bir kusuru bulunmadığına dair rapor verildi. Sonraki gün arabanın motor kısmında arıza çıktı. Arabadaki motor arızasının giderilmesi için 20 bin lira gerektiği açıklandı.

Firma bir kusur görmedi

Sultangazi’de esnaflık yapan Hanefi Sağlam, yakın arkadaşının ağabebir daha ilişkin 2014 model arabası geçtiğimiz ay satın almak istedi. Fiyatta anlaşan ikili, noter satış süreçleri öncesi arabası Sanko Sanayi Sitesi’nde bulunan bir ekspertiz firmasına götürdü. Burada teze bakılırsa, arabası inceleyen firma vazifelileri rastgele bir kusurun bulunmadığına dair rapor tuttu.

Aracı yolda ağrızalandı

Aracı satın alan Hanefi Sağlam, sonraki gün Sakarya’ya gitmek için yola çıktı. Sağlam’ın yeni aldığı araba, Sultanbeyli civarlarında arızalanınca yolda kaldı. Cazibeli ile arabası bir oto tamircisine götüren Sağlam hayatının şokunu yaşadı. Arabanın motorunun kusurlu olduğu ortaya çıktı.

‘Araba canavar gibi’

Yaşananları anlatan Hanefi Sağlam, “Bir arkadaşımızla anlaşıp aracı satın aldım. İkimizde araçlardan epeyce düzgün anlamadığımız için bir ekspertiz firmasına götürdük. Bize burada aracın rastgele bir hasarının bulunmadığı söylendi. Hatta ‘araba canavar gibi’ dediler. Yalnızca aracın klima gazında bir sorun olduğunu söylemiş olduler. Bunun üzerine ben aracı satın alarak bütün bakımlarını yaptım. Klima gazını yaptırdığım oto tamirci ustası, aracın motor yaktığını bize söylemiş oldu. Bizde ekspertiz raporu olduğu için ustayı kaale almadık. Rapora güvendiğimiz için öteki bir yere gösterme gereksinimi duymadık. Sonraki gün yola çıktım ve maalesef yolda kaldım. Tamir için götürdüğümüz ustalar, aracın motor yaktığını ve bunun yeni bir sorun olmadığını söylemiş olduler. Maalesef ekspertiz firması bu sorunu görmemiş. Arabası satın aldığım kişi ile de görüştüm. aslına bakarsan o da benim üzere anlamadığı için ekspertiz firmasına gitmiştik. O da bunu öne sürerek ekspertiz firmasına gittiğimizi söylüyor. O da benim üzere mağdur oldu. Kendisi masrafı yarı yarıya karşılayalım diyor, ancak ekspertiz firması yanılgısını kabul edip, uzlaşmaya yanaşmıyor. Bana ‘Biz o an bakarız. Sizleri göndeririz’. halbuki gerçek dürüst bakmış olsalardı ben bugün mağdur olmazdım. Ekspertiz firması ile ilgili hata duyurusunda bulunacağım. Uzlaşmak istememize karşın, ‘Bizim 50-60 tane avukatımız var. 360 tane şubemiz var. Rastgele bir şey yapamazsınız. Gidin aracınızı kendiniz yapın’ diyorlar. Şu an aracın 20 bin TL’ye yakın masrafı var. Aracım şu anda oto tamircisinde, motoru ise serviste maddi ve manevi olarak ziyana uğradım” dedi.