Dünya birincisi seçilen Türk genci yalnızca 50 kuruşa geliştirdi

kolluk

New member
Dünya birincisi seçilen Türk genci yalnızca 50 kuruşa geliştirdi Malatya’da yaşayan 18 yaşındaki genç bilim adamı Feridun Balaban, okul laboratuvarında geliştirdiği ‘Bor ve azot katkılı, elmas üzere karbon materyalinin epey katmanlı güneş panellerinde üst katman olarak kullanmasının panellerin verimlilikleri ve spektral etkinliklerinin incelenmesi’ projesiyle Amerika’da düzenlenen fuarda dünya birincisi seçilmişti. Genç bilim adamı son olarak da TÜBİTAK tarafınca düzenlenen müsabakaya katılmak için yüksek ısıya sağlam gereç geliştirdi. İçine katkılandığı gereçlerin ısıya güçlü olmasını sağlayan gereç, devasa yükseklikte derecedeki ısıya dayanabilme özelliği taşıyor. 1 gramıyla ısıya güçlü 500 gr plastik, 15 metre kağıt üretilebilen gerecin gramının maliyetiyse 50 kuruş. Balaban, danışman hocası Savaş Zafer Güler ile başladığı projesini Prof. Dr. Turgay Seçkin’in laboratuvar dayanaklarıyla devam ettiriyor.

“BU MATERYAL MALZEMELERİN ÇOK YÜKSEK SICAĞI DAYANMASINI SAĞLIYOR”

Geliştirdiği materyalin katkılandığı malzeme yanmasını engellediğini belirten Balaban, “Bu karışımı neye koyarsanız o gereç o malzemenin yanmasını engelliyor. Bunu plastiğe koyarsanız plastik yanmıyor, boyaya koyarsanız boya yanmıyor. Tek yapmam gereken şey elindeki malzemeyi o suya daldırmak. Daldırıldıktan daha sonra kuruduğu vakit yanmasını engelliyor malzemenin. Yüzde doksanı organik o yüzden insan ziyan görmüyor. Bu benim bu sene 12. sınıftayken katılmış olduğum TÜBİTAK projem. Bu gereç gereçlerin devasa yükseklikte sıcağı dayanmasını sağlıyor. Bunu koydunuz katkıladığınız boya, plastik, kağıt yüksek ısıya maruz bırakıldıktan daha sonra yanmıyor. Bunun üretimi fazlaca sıradan epeyce ucuz. Tek yapmanız gereken bunu suyla karıştırmak. Suyla karıştırdıktan daha sonra isterseniz kağıdı koyarsınız bunun için kağıdı daldırmanız yeterli” biçiminde konuştu.

5 BİN DERECE ISIYA KADAR DAYANABİLİYOR, GRAMI 50 KURUŞA MAL EDİLİYOR

Isıya güçlü malzemesi uzay araçlarını kaplamasında ve demir çelik fabrikalarında kullanılması için iki farklı çalışma yürüttüğünü tabir eden Balaban, “Geliştirdiğim bu gereçle uzay araçlarının dış kaplamalarında ve demir çelik fabrikalarında kullanmak için iki farklı çalışma yürütüyorum. Bu malzemeyi vakumda ısıtınca uzay araçlarının dış kaplamasında kullanılabilecek kadar kaliteli bir gereç oluşuyor. 5 bin derece ısıya kadar dayanabiliyor. Kaynak arkıyla gereci ısıttım. 1 dakika kadar kaynak arkıyla malzemesi ısıttım. sonrasındasında çıplak elle bile üzerine dokunabiliyordum. hiçbir biçimde ısıtma gözlenmedi. 1 gr malzemeyle 15 metre kare kadar kağıt kaplanabiliyor. 1 gram maliyeti 50 kuruş kadar. Birebir biçimde 1 gramıyla da 500 gr plastik üretilebiliyor. bir daha plastik sizin ham maddenize bağlı olarak ben örneğin PVA kullanıyorum. Lakin PMMA öbür plastik çeşitleri de kullanılabilir” biçiminde konuştu.

“TEMENNİM BU GERECİN TÜRKİYE’DE ÜRETİLMESİ”

Balaban, geliştirdiği gerecin benzerlerinin yurtharicinden yüksek sayılara getirildiğini belirterek maksadının bu gerecin Türkiye’de üretilmesinin olduğunu söylemiş oldu. Geliştirdiği gerecin patentli teknolojisi olduğunu belirten genç bilim adamı, “Bu eserin seri üretime geçmesi epeyce kolay bir gereç. Üretim için her hangi bir komplike gerece gerek yok. Yalnızca başlangıçları karıştırıyorsunuz ve olmuş oluyor. Karışımda kullandığım malzemeler benim patentli teknolojim. Bu gereçlerin karıştırıldığı, katkılandığı malzemeyi çok yüksek sıcaklığa kadar 5 bin dereceye kadar koruyabiliyor. Bu materyalin benzerleri daha hayli Amerika ve İskandinav ülkelerinde üretiliyor. Ülkemize de yurtharicinden getiriliyor. Temennim bu gerecin Türkiye’de üretilmesi ve tekrar ki sefere yangınlarda, büyük afetlerde ülkemize yardımcı olması” dedi.

KAYNAK: İHA