Çoklu hastalık takibi, bütünsel tıbbi yaklaşım

celikci

New member
Günümüzde maalesef hastalar birden fazla vakit birden çok kronik hastalıkla birebir anda gayret etmek zorunda kalıyorlar. Tıpkı anda hem şeker, birebir vakitte KOAH hastalığı olabiliyor yahut tansiyon hastalığına, kalp hastalığı ve troid hastalığı eşlik ederken hepsinin tabanında otoimmun bir sorun olduğu anlaşılabiliyor. Hatta tüm bunlar vakit zaman kimi psikiatrik hastalıklara da davetiye çıkarabiliyor.

Farklı branşlardan doktorların her birisi kendi yetki alanındaki hastalık için tedaviyi başlarken hastanın başka hastalıklarını ilgili branş doktoruna havale ediyor. Farklı branşlardan aldığı farklı tedaviler için tıbbi karmaşık evraklar, poşet poşet ilaçlar, başka farklı raporlar… ve hastanın zihninde kendi hayat alanında cevaplanmayı bekleyen sorular…

İşte tam da bu noktada bütünsel tıp, yahut işlevsel tıp dediğimiz bahis devreye giriyor. Biliyoruz ki şayet kişi hastalıklarını, her hastalığın bedeni ve başka hastalıklarla bağını yeteri kadar tanıyabilirse; kullandığı ilaçların bedeninde yapmasını beklediğimiz tesirleri anlayabilirse hastalığı ile baş etmesi kolaylaşacaktır. Tabipleri ile daha uygun bir işbirliği kurabilecektir.