Çin, Apple’ın canına tak etti: iPhone’ların yeni yurdu aşikâr oldu!

BarnaBi

Global Mod
Global Mod
Çin, Apple’ın canına tak etti: iPhone’ların yeni yurdu aşikâr oldu! Akıllı telefon dünyasının en büyük ismi Apple, iPhone 14 serisiyle bir daha rekorlara imza attı. Lakin şirket, üretim sınırının büyük bir kısmını kapsayan Çin’de biroldukça sıkıntıyla karşılaşıyor. Bu durumdan rahatsız olduğunu daha evvel de belirten şirket, tarafını öteki ülkelere çevirmek için teşebbüslere başladı.

Hindistan, iPhone üretimi hissesinin yarısına sahip olacak

iPhone serisiyle akıllı telefon dünyasının en kıymetli ismi olan Apple üretim çizgisinin büyük bir kısmı Çin’de bulunuyor. Bilhassa Pro modellerinin üretimi burada gerçekleşiyor. Şirketin uzun vadede Çin’den çıkmak istediği biliniyordu. Ayrıntılar belirli oluyor.

Çin’de bulunan Foxconn fabrikası, iPhone üretimi kelam konusu olduğunda Apple’ın kalbi olarak gösteriliyor. Lakin, Çin’de yürütülen “koronavirüse karşı sıfır tolerans” siyaseti niçiniyle üretim biroldukca kere durdu. Bu bağımlılığı azaltmak isteyen Apple, uzun vadede üretim çizgisinin yüzde 40-45’ini Hindistan’a taşımayı planlıyor.

Özellikle son günlerde Çin’de yaşanan olaylar Apple şirketinin sabrını taşırdı. Açığı kapatmak isteyen fabrika, personellerin tatil dönemi öncesinde üretim çizgisinde kalmasını istedi. Fakat çalışanlar mecburî kılınan bu duruma reaksiyon gösterdi. Reaksiyonlar karşısında şirket geri adım atmayınca Foxconn, protestolar ile karşı karşıya kaldı.

Fabrika, emekçilerin tatil devrinde ağır çalışma istiyor. O denli ki bu durumda çalışanlar, konutlarına gitmeden geceli gündüzlü fabrikada çalışmak zorunda. Hal bu biçimde olunca Apple üretimi aksıyor. Başka yandan da Apple’a yönelik imaj kötüleşiyor.

Apple haberleriyle bilinen analist Ming-Chi Kuo, şirketin Çin dışı üretimine ait yeni bilgileri paylaştı. Buna nazaran Apple, ana üretim için tarafını 3 ila 5 yıl ortasında büsbütün Tayland ve Hindistan’a çevirecek. Ek olarak şirketin Hindistan’daki Tata Group ve kontratlı üreticileri Pegatron yahut Wistron’un üretim yüzdelerini bu süreçte daha da arttırması bekleniyor.