CAS, Muhammed Farah’ın eski antrenörü Alberto Salazar’ın cezasını onadı

semaver

New member
Milletlerarası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), dünya ve olimpiyat şampiyonu Büyük Britanyalı atlet Muhammed Farah’ı da bir devir çalıştıran ABD’li antrenör Alberto Salazar’ın, doping ihlali niçiniyle spordan aldığı 4 yıl men cezasını onadı.

4 yıl men

CAS’tan yapılan açıklamada, doping programı yönetme ve atletleri yasaklı hususa teşvik etme münasebetleriyle ABD Dopingle Çaba Ajansı (USADA) tarafınca 2019’da spordan 4 yıl men edilen Salazar ve takımında yer alan Dr. Jeffrey Brown’ın, cezaya yaptığı itirazın kabul edilmediği açıklandı.

Yasaklı unsur temin etmekle suçlandı

Yasaklı testosteron üzere hususları atletlerin temin etmesini sağlamakla suçlanan Salazar, Büyük Britanya tarihinin en başarılı atleti sayılan Farah’ı, mesleğinin en parlak devri 2011-2017 yılları içinde çalıştırmıştı. Farah, bu vakitte 5 bin ve 10 bin metre kategorilerinde 4 olimpiyat, 6 dünya ve 3 Avrupa şampiyonluğu hayatıştı.

Farah: “Bana karşı bir suçlama yok

Farah ise o devir hakkında çıkan doping savlarını yalanlayarak, “Bana karşı bir suçlama yok. Yanlış hiç bir şey yapmadım. Tüm argümanlar Alberto Salazar’la ilgili, ortasında Muhammed Farah yok.” tabirlerini kullanmıştı.

Alberto Salazar, 2016 Rio Olimpiyatları’nda erkekler 1500 metrede altın madalya kazanan ABD’li atlet Matthew Centrowitz’in de bir periyot antrenörlüğünü üstlenmişti.