Cargill Türkiye, 60. yılında eser çeşitliliği ve ihracatla büyüyor

kolluk

New member
Cargill Türkiye, 60. yılında eser çeşitliliği ve ihracatla büyüyor Türkiye’nin merkez pozisyonunda olduğu Cargill Besin Orta Doğu, Türkiye ve Afrika bölgesi, şirketin Hindistan merkezli besin bileşenleri iş kolunun liderliğini de üstlendi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Cargill, Türkiye’de yatırım ve büyümeyle geçen 60 yılını kutluyor.

Cargill Türkiye, 60 yılda yurt içi ve yurt haricindeki müşterilerine katma paha sağlayan değerli bir üretim üssü pozisyonuna geldi. Milletlerarası bir şirket olan Cargill ortasında Türkiye’nin rolü yükseldi.

Cargill’in 66 ülkeyi içine alan Orta Doğu, Türkiye ve Afrika (META) bölgesindeki operasyonlarındaki stratejik merkezi İstanbul oldu. Son olarak şirketin Hindistan merkezli besin operasyonlarının idaresi de İstanbul’dan yapılacak.

Hindistan’ın Orta Doğu, Türkiye ve Afrika (META) bölgesine katılmasıyla birlikte Cargill’in, Türkiye merkezli operasyonlarının gücünden daha fazla yararlanması sağlanacak.

Cargill, 1960 yılında lokal iştirakle besin kesimine girerek Türkiye’deki faaliyetlerine başladı. 60 yıl boyunca Türkiye’ye 530 milyon doları aşan yatırım yaparak, yurt içi eser portföyünü çeşitli besin bileşenleri, biyoendüstriyel materyaller ve hayvan beslenmesi eserleriyle genişletti.

Bugün ambalaj, farmasötik, biyoenerji, dokular, boyalar ve daha fazla eser için inovatif tahliller sunuyor. Bu mamüllerin büyük oranda Türkiye’deki fabrikalarda üretilmesiyle, ithal mamüllerin yerine mahallî üretim geçiyor.

bununla birlikte ülke iktisadına katkıda bulunarak, dünyanın dört bir yanındaki pazarlara ihracat fırsatları yaratıyor.

İnovasyon, Cargill’in Türkiye’deki operasyonlarının temel vizyonunu oluşturmaya devam ederken, sürdürülebilirlik ve toplumsal sorumluluk çalışmalarına da yansıyor.

1000 Çiftçi 1000 Rahmet Programı kapsamında Türkiye’deki çiftçilere sürdürülebilir tarım formları üzerine eğitim, dijital tarım araçlarına erişim ve tarlalarına özel danışmanlık üzere hizmetler sağlıyor.

Cargill Türkiye, geleceğin bayan önderlerini yetiştirme gayesiyle hayata geçirdiği Geleceğe 60 Önder Programı ise 60 üniversite öğrencisine bursun yanı sıra şahsi ve mesleksel gelişim takviyesi sağlıyor.

‘Türkiye salgın daha sonrası devirde değerli bir üretim ve yatırım bölgesi’

Açıklamada görüşlerine yer verilen Cargill Besin Orta Doğu, Türkiye ve Afrika İdare Heyeti Lideri ve Üst Yöneticisi (CEO) Murat Tarakçıoğlu, Türkiye salgın daha sonrası devirde kıymetli bir üretim ve yatırım bölgesi olarak öne çıktığını belirtti.

Tarakçıoğlu, ‘Hindistan, Orta Doğu ve Afrika içindeki ticari ilgiler gelişmeye devam ederken, Cargill Türkiye bölgede daha büyük bir liderlik rolü üstlenerek bu büyümeyi kolaylaştırmak üzere eşsiz bir pozisyona sahip.’ sözlerini kullandı.

Türkiye’de 60 yıldır eser çeşitliliğine odaklanarak kararlılıkla çalıştıklarını belirten Tarakçıoğlu, şunları kaydetti:

‘Tüketici trendlerine uygun inovatif besin eserleri ve ömrün her alanına dokunan bitkisel bazlı, sürdürülebilir eser alternatifleri geliştirdik” diyen Tarakçıoğlu şöyleki devam etti: “Önümüzdeki 60 yıla baktığımızda, bu evvelarimizi müdafaaya devam edeceğiz. Bitkisel bazlı proteinler, biyoendüstriyel ve farmasötik kalitesinde ham hususlar üzere katma bedelli eserler geliştirmeyi sürdüreceğiz.’

KAYNAK: AA