Büyük ve küçük: Bahçemdeki yabani otları nasıl yendim

kolluk

New member
Kimyasal madde içermez
Bahçemdeki yabani otları nasıl yendim

Bir yabani ot temizleyicisi, belirli alanlarda uzun musluk köklerine sahip bitkileri (örneğin karahindiba) çıkarmak için kullanılabilir. Ancak, bu bahçe aleti küçük veya büyük alanları ayıklamak için uygun değildir. Öte yandan, bir yabani ot temizleme yumruğu uygundur. Bizim yıldız-Editör bunları test etti.

© sakura / Getty Images

Anna Scheife

Yazarımız, bahçesindeki istenmeyen yabani otları kontrol altında tutmak için kendisi için yeni bir araç keşfetti. Bunu, yataklarını yabani otlardan arındırmak için nasıl kullandı.

Bu yıl, karahindiba ve kuzukulağı, yabani ot ve tarla sarmaşığı kolay zamanlar geçiriyor. Çok sayıda yağmurlu gün nedeniyle, bahçeme hak ettiği – hatta ihtiyaç duyduğu – kadar sık gidemedim (temmuz ortası). Yokluğumun sonuçları hemen belli oldu: göz alabildiğine yabani otlar. Yükseltilmiş yatağımda ve tüm saksılarda, çimlerde ve sebze yataklarımda. Yabani otlarla kaplı olmayan tek bir santimetre bile yoktu.

Kulübemde bulabildiğim tüm aletleri (yabani ot temizleyici, çapa, vb.) kullanarak yataklarımdan yabani bitkileri temizlemeye çalıştım – ancak birkaç gün sonra, hayal kırıklığına uğramış bir şekilde, yeni genç bitkilerin hassas başlarını havaya doğru uzattığını gördüm. Ancak vazgeçmek bir seçenek değildi. Kimyasal böcek ilaçları kullanmak da benim için söz konusu değildi. Bu yüzden internette arama yaptım ve aradığımı buldum: Bir Ayıklama yumruğu. Bu, dar ve geniş kenarlı kullanışlı bir bahçe aletidir. Her ikisi de ot ayıklamak ve toprağı gevşetmek için tasarlanmıştır. Kulağa pek yenilikçi gelmiyor ve aslında öyle de değil. Yine de, ilk kez kullandıktan sonra, alet benim için gerçek bir kazanç olduğunu kanıtladı.

Aslında, ot ayıklama yumruğu sadece hafif bir baskıyla topraktan çekilir. Bu, istenmeyen genç bitkilerin tüm köklerini topraktan söker. Elbette aynı etkiyi bir bahçe çapasıyla da elde edebilirsiniz. Ancak, kullanışlı cihazın avantajı, küçük ve ulaşılması zor (veya hassas) alanların – özellikle yükseltilmiş yataklarda ve saksılarda – yabani otlardan daha kolay ve dikkatli bir şekilde temizlenebilmesidir. Canlı ve renkli, her şey buna benziyordu:

Elbette, ot ayıklama yumruğunun zayıf noktaları var. Sonuçta, küçük cihazla geniş alanları kaplamak çok zaman ve çaba gerektiriyor. Ve yabani ot yataklarını temizlemek için tüm zamanınızı bahçede dizlerinizin üzerinde sürünerek geçirirseniz, ergonomik sapın pek bir faydası olmuyor. Yine de, bu ekstra işi üstlenmekten mutluydum – ve ödüllendirildi: birkaç gün boyunca üzerinde çalıştığım tüm tarlalar o zamandan beri neredeyse yabani otlardan arındı. Elbette, burada ve orada her zaman bir şeyler yeniden filizleniyor, ancak birkaç genç bitkiyi çıkarmak artık çok daha kolay. Burada, öncesi ve sonrası etkisini görebilirsiniz (sebzelerimin nasıl büyümeye devam ettiğini belgelemek için iki resim arasında birkaç gün geçti, ancak yabani otlar büyümedi veya çok yavaş büyüdü):

Son olarak, yabani otların da var olma hakkına sahip olduğunu belirtmek isterim. Birçoğu böcekler için önemli bir besin kaynağıdır – bu yüzden örneğin çimimde yonca yetiştiriyorum. Ve bahçemin çeşitli yerlerine küçük kır çiçeği tarlaları ekiyorum. Birçok bitki ayrıca sağlık açısından iyileştirici özellikleri nedeniyle tıpta da kullanılır. Evet, bazıları yenebilir bile, örneğin safra otu veya kuzukulağı. Bu nedenle kişisel tutumum, yabani otların bilinçli olarak büyümesine izin vermemdir. Ama her yerde değil.

İlginizi çekebilecek diğer konular:

Bu makale sözde ortaklık bağlantıları içeriyor. Daha fazla bilgi burada bulunabilir.

#Konular