Brent petrolün varili 76,22 dolar

kolluk

New member
Brent petrolün varili 76,22 dolar Cuma günü 76,43 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 76,17 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varili, bugün saat 09.25 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,07 artışla 76,22 dolardan süreç gördü. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 75,20 dolardan alıcı buldu.

Piyasalar, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı kimi petrol üreticisi ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin bugün ağustos ayı prestijiyle uygulanacak üretim siyasetine ait sonucunı görüşeceği toplantıya odaklandı.

Kümenin 1-2 Temmuz’da iki gün üst üste yapılan görüşmelerde mutabakata varamaması üzerine karar toplantısı bugüne ertelenmişti. Bu durum ise fiyatlarda dalgalanmalara niye oluyor.

Perşembe ve cuma günü gerçekleştirilen görüşmelerde ağustos-aralık periyodunda petrol üretiminin her ay günlük 400 bin varil artırılması ve mevcut üretim kesintisi muahedesinin 2022 yılı sonuna kadar uzatılması önerisi üye ülkelerin çoğunluğu tarafınca desteklenirken, görüşmelerde Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) gelen itirazlar üzerine bir muahedeye varılamadığı söz ediliyor. Kelam konusu teklife ise BAE’nin “üretim kotasının artırılması” isteği niçiniyle itiraz ettiği belirtiliyor.

Suudi Arabistan liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin güç ve petrol bakanları, 18. Bakanlar Toplantısı’na bugün devam edecek.

Küme, 1 Nisan’daki 15. Bakanlar Toplantısı’nda mayıs, haziran ve temmuz için günlük petrol üretimini kademeli olarak artırma sonucu almıştı. Suudi Arabistan ise şubatta deklare ettiğı ve istekli olarak uyguladığı günlük 1 milyon varillik ek kesinti sonucunı da kademeli olarak kaldıracağını duyurmuştu.

Öte yandan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) varyantlarının oluşturduğu talep meçhullüğü ise fiyatlar üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor.

Dünya genelinde Kovid-19’un “delta” varyantının yayılımının hızlanması, yeni bir dalgaya ait tasaları artırırken, bu kapsamda biroldukca ülkede yine alınan karantina tedbirleri ile seyahat kısıtlamalarının bir daha gündeme gelmesi petrol talebi görünümünü olumsuz etkiliyor.

Brent petrolde teknik olarak 76,32 ile 76,87 dolar aralığının direnç, 75,77 ile 75,22 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

KAYNAK: AA