Başakşehir’de sopalı şifacının önünde kuyruk oldu: Polis baskın yaptı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Başakşehir’de sopalı şifacının önünde kuyruk oldu: Polis baskın yaptı Biroldukça ülkede kendisini ‘şifacı’ olarak tanıtıp kimi hastaların ayaklarının altına sopayla vurarak tedavi etmeye çalıştığı öne sürülen ‘Mala Ali Kürdistani’ ismiyle bilinen Iraklı Molla Ali Kalak, Türkiye’ye gelerek ofis açtı. Kalak, Başakşehir’de açtığı ofiste ‘kendi şekilleri’ni uygulamaya devam edince şikayet yağdı. Kalak’ın ofisine, polis ve ilçe sıhhat müdürlüğü yetkilileri baskın yaptı. Kalak’ın ofiste olmadığı belirlenirken, içerideki 3 kişi sözleri alınmak üzere polis merkezine gdolayıldü. Yaklaşık 50 kişinin tedavi olmak için önünde beklediği ofis ise mühürlendi.

Kendisini ‘şifacı’ olarak tanıtan, 12 Şubat 2020 tarihinde Suudi Arabistan’da tutuklanan ve akabinde hür bırakılan Mala Ali Kürdistani, Türkiye’ye geldi. Kürdistani, Başakşehir’de ofis açtı. Toplumsal medya üzerinden yaptığı tanıtım üzerine yüzlerce kişi tedavi olma umuduyla ofise geldi. Ofise otizmli çocuklarını getiren aileler, Mala Ali Kürdistani’nin kelamda tedavi formlarını görür görmez şikayetçi oldu. Şikayetçilerden biri, kelamda tedavi sistemini cep telefonu kamerasıyla kaydetti. İmajlarda Kürdistani’nin asistanının çocuğun ayaklarının altına sopayla vurulduğu görülüyor.

Almanya’dan gelen var

Bir kaç gündür olduğu üzere bir daha çeşitli vilayetlerden ve yurt haricinden gelenler, sabahın erken saatlerinde Mala Ali Kürdistani’ye ilişkin olduğu öne sürülen ofisin önünde toplandı. Önünde rastgele bir tabela yahut levhası olmayan ofiste Kürdistani’ye yardım ettiği belirlenen şahıslarca, gelenlerin isimleri alındı, telefon numaraları not edildi. Mala Ali Kürdistani için çalışanlar, gelenlere hudutlu sayıda kişinin içeri alınabileceğini, sırası gelince aranacaklarını söyleyerek kalabalığı ofis önünden uzaklaştırmaya çalıştı. Ortalarında Almanya, ABD üzere birfazlaca ülkeden geldikleri öğrenilen bireylerin olduğu kalabalık ihtarlara karşın ofisin önünü terk etmedi.

300 bin liraya el konuldu

Savcılığa yapılan cürüm duyurularının akabinde Başakşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Ofis Amirliği grupları ve ilçe sıhhat müdürlüğü takımları, Başakşehir’de ofise baskın yaptı. İçeride Mala Ali Kürdistani bulunamadı. Tedavide kullanıldığı düşünülen sopa, tahta modülleri, sedye ve Mala Ali Kürdistani’nin fotoğraflarının basılı olduğu epeyce sayıda kitap bulundu. Ofiste Ali Mahmood Hasan Goran isimli bir bireye ilişkin sertifikalar da ele geçirildi. İlçe sıhhat müdürlüğü grupları, ofisin yetkisiz, ruhsatsız olduğu ve tıbbi literatüre uymadığını tespit etti. Giriş bankosunun ardına asılan vergi levhasında ‘Güzellik salonlarının faaliyetleri (cilt bakımı, kaş alma ağda vb.) hizmetleri’ yazdığı görüldü. Polis ofiste çalışmalar yaptıktan daha sonra ele geçirilen gereçleri götürdü. Ofiste bulunan kasanın ortasındaki bin 300 liraya da el konuldu.

Müşteriler ikiye bölündü

Gruplar, içeride çalışmalar yaparken, kapı önünde Mala Ali Kürdistani’yi bekleyenler ile Kürdistani’den şikayetçi olanlar içinde vakit zaman tartışma yaşandı. Kürdistani’yi savunanlar ‘Belki bize şifa verecekti niye şikayetçi oldunuz?’ diyerek şikayetçi olan bireylere reaksiyon gösterdi. Kendisinin de otizm hastası bir oğlu olduğunu belirten bir kişi, Kürdistani’yi bekleyenlere, ‘Bilim var, ilim var. Bu sizin yaptığınız nedir?’ diyerek bağırdı. Birebir kişi Kürdistani’yi bekleyenlerden kimilerinin maskelerini eliyle indirmeye çalıştı.

Yakalanması için çalışmalar sürüyor

Yapılan araştırmalar kararında polis grupları, zabıta grupları ve ilçe sıhhat müdürlüğü grupları, ofis hakkında tutanak tuttu. Kelamda tedavinin gerçekleştirildiği ofis zabıta takımlarınca mühürlendi. Bekleyenler, ofisin mühürlendiğini görür görmez ofis önünü terk etti. Ofiste çalıştığı belirlenen 3 kişi sözü alınmak üzere Bahçeşehir Polis Merkezi Amirliği’ne gdolayıldü. Ofisten karakola gdolayılen 3 kişi, tabirleri alındıktan daha sonra savcılık sonucuyla hür bırakıldı. Mala Ali Kürdistani’nin yakalanması için çalışmalar sürdürülüyor.

’40 santimlik sopayla çocuğun ayağına vurmaya başladı’

Başakşehir’deki ofisine giden Mustafa Kaplan, “Otizmli bir çocuğum var. Mala Ali Kurdistani’ni isimli şahsın, Türkiye’ye geldiğini ve Başakşehir’de hastalara şifa dağıttığını duyduk. bu biçimde bir şeyin bilhassa otizmli çocuklar için mümkün olmadığını biliyoruz fakat biz de bir daha gidip bu kişinin nasıl şifa dağıttığını görmek istedik. Başakşehir’de bulunan ofislerine girdiğim vakit kelamda hocanın çocukların başını tutarak bir şeyler okuduğunu gördüm. Hoca akabinde çocuğu diğer odaya alıp, elinde bulunan 40 santimlik sopayla çocuğun ayaklarının altına vurmaya başladı. Süreç daha sonrası hoca aileye bu sürecin 1 sene süreceğini, her iki ayda bir denetime gelinmesi gerektiğini söylemiş oldu. Kelamda hoca bu türlü şifa verdiğini tez ediyor ve bu süreci de 200 lira karşılığında yapıyor” dedi.

‘Sosyal medyada takip eden epeyce kişi var’

bu türlü umut tacirleriyle daima karşı karşıya kaldıklarını söyleyen otizmli bir çocuk annesi Filiz Hakikat ise “Şu anki umut tacirimiz yurt haricinden gelen Mala Ali Kurdistani, isimli bir kişi. Bu kişi, kendi ülkesinde kovulup Suudi Arabistan’da tutuklanıp, Özbekistan’da bu işi devam ettirmiş bir kişi. Bu kişiyi toplumsal medyada takip eden epey kişi var ve birfazlaca kişi bu adama inanıyor” tabirlerini kullandı.

‘Kime inanacaksam inanacağım’

Hakikat, kelamlarına şöyle devam etti: “Çocuğumu muayene ettirme istiyorum diye bu adamın yanına gittim. Benden 200 lira istedi. daha sonrasında diğer bir ailenin çocuğunun ayaklarının altına sopayla vurduğunu gördüm. bununla birlikte çocuğa ilaç yazacağını ve anlık iletileşme uygulaması üzerinde bilgi vereceğini duydum” tabirlerini kullandı.

Mala Ali Kürdistani’nin ofisinin önüne gelen ve şikayetçi olanlarla tartışan bir kişi “Kimse benim inancıma karışamaz. Kime inanacaksam inanacağım. Benim inancım bu, herkese inanmak zorundasın tahminen de insanların çocuğunu adam iyileştirmiştir” dedi.

‘Tedavidilk evvel dua okudu daha sonra kulaklarını çekti’

Mala Ali Kürdistani’den ilaç almaya geldiğini söyleyen bir kişi “Kürdistani’ye geldik. Çocuğum duymuyordu, çocuğumu getirmiştim. Hatta Irak’taydı, Irak’a gidecektik ancak pandemi niçiniyle gidemedik. Çocuğumu tedavi etti, 2 ay daha sonra da bize randevu verdi. Tedavide evvel dua okudu daha sonra kulaklarını çekti, sopayla sırtına vurdu. İlaç yazmıştı onu almaya geldim fakat burada yok. Benim önümdekiler ilaç için bin 400 lira para verdi. Verdiği ilaç ne bilmiyorum fakat bayram şekeri üzere bir şey verdi” diye konuştu.