Bakan Dönmez tane tane anlattı: Nasıl bulduysak o denli çıkartacağız

kolluk

New member
Bakan Dönmez tane tane anlattı: Nasıl bulduysak o denli çıkartacağız İşte Mehmet Acet’in bugünkü yazısı;

Geçen Cuma günü, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Karadeniz’de 135 milyar metreküplük ilave doğalgaz bulduk açıklaması, yeni bir heyecan dalgası üretti.

Bu muştular, Türkiye için güç alanında atılan dev adımlar manasına geliyor.

Unutmayalım.

Petrol ve türevi eserler için yıllık 40 milyar dolardan fazla kaynağı yurtdışına aktarıyoruz.

Bugünkü kur üzerinden hesapladığınızda yıllık 350 milyar liranın üstünde bir sayıya tekabül ediyor bu ve her yıl ödüyorsunuz.

Cari açığın en büyük kaynağı bu ödemeler oldu daima.

Yalnızca ekonomik manasıyla değil, güç politiği bakımından da ‘büyük oyuncuların’ boy gösterdiği alanda bu atılımlar geliyor.

Öbür yandan “doğalgaz bulduk” açıklamalarının herkesi keyifli etmediği de bir gerçek.

Buna hiç inanmayanlar bile var.

Küçümseyenler, “Hadi canım” diye dalga geçenler, gündem değiştirme gayretleri olarak gorenler olduğu üzere.

Bunların yanı sıra, daha sofistike tekniklerle, “Bu açıklamalar bilimsellikten uzak”, “Bulgu farklı şey, rezerv başka şey, bu yapılan açıklamalar rezerv bulundu manasına gelmiyor” halinde tabirlerle bu keşif açıklamalarını kuşkulu hale getirmeye dönük gayretlerde gözlerden kaçmıyor.

Algılarla olguların birbirine karıştığı, doğruları yanlışların ortasından çekip almanın zorlaştığı bir dönemdeyiz.

Fakat her durumda ‘doğru bilgi’ kadar değerlisi yoktur.

Bu hususlarla ilgili merak edilen soruları Güç ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e sordum.

Soruları ve Bakan beyin karşılıklarını aktarıyorum:

1- Doğal gazın üretim maliyetinin yüksek olduğu ötürüsıyla bu keşiflerin çıkar sağlamayacağı tezi hakkında ne düşünüyorsunuz? Neler söylersiniz?

-Son senelerda üretim artışı ile hudutlu kalmayıp, işletme maliyetlerinde de büyük düşüş ve performans artışı sağladık. bu biçimdelikle sağlanacak üretim yerli ve ulusal imkânların da devreye girmesiyle, fazlaca daha düşük maliyetlerle sağlanıyor.

2-Türkiye’nin doğalgaz keşif açıklamalarının bilimsellikten uzak olduğu, rezerv ile bulgunun farklı ayrı şeyler olduğu, rezerv açıklaması yapabilmek için art geriye tespit kuyuları açılması ve oradaki dataların teyit edilmesi gerekiyor biçimindeki yorumlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

-Arama kuyusundan elde edilen keşif daha sonrası, üretim testleri yapılır ve birinci bulgular paylaşılır.

-daha sonrasında ise sahanın ayrıntılı biçimde anlaşılması için tespit kuyuları açılır ve yapının boyutları daha net biçimde ortaya temalır.

-Proje, konusunda uzman bir takım ile tam da bu türlü takip ediyor ve gerekli çalışmalar bilimsel datalar ışığında eksiksiz yerine getiriliyor.

-Bu süreçleri tamamlamadan bir keşif açıklaması yapmıyoruz. Bilimsel olmayan hiç bir keşfimiz yok.

“ARAYAMAZSINIZ DEDİLER ARADIK BULAMAZSINIZ DEDİLER BULDUK ŞİMDİ DE ÇIKARAMAZSINIZ DİYORLAR ANCAK ÇIKARACAĞIZ”

3-Türkiye’nin doğalgaz bulduğuna inanmayanlar için ne düşünüyorsunuz?

-Fatih gemimiz sondaja birinci başladığı günden bu yana keşiflerimizin tüm Türkiye’nin keşfi olacağını söylemiş olduk.

-Gemilerimizin isimleri de bir daha tarihimizin yani bizi millet yapan en değerli ortak noktamızın en önde gelen sembollerinden belirlendi. Biz, Türkiye’nin gemileriyle yaptığımız çalışmalarımızın bilimsel yaklaşımların haricinde ve siyasi hırsla değerlendirilmesinden büyük bir ıstırap duyuyoruz.

-Hiç kimse milletimize karşı sorumlu olduğunu unutmasın. Bu keşiflerin pahası ve gerçekliği projelerimizle ve 2023 daha sonrası milletimize ulaştıkça daha yeterli anlaşılacak.

-Biz bu gayrete girdiğimizde arayamazsınız dediler, aradık. Bulamazsınız dediler, bulduk. Artık de çıkaramazsınız diyorlar, ben de onlara nasıl bulduysak o denli çıkartacağız diyorum.

-Herkesi ciddiyete, samimiyete ve sorumlu davranmaya davet ediyorum.

“KARADENİZDEKİ POTANSİYELİ ADIM ADIM KEŞFETMEYE KARARLIYIZ”

4-Son keşifle 540 milyar metreküpe ulaşan Karadeniz doğalgazının 2023’e yetişmesi için hangi çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar şu an hangi safhada?

-Sahada ön mühendislik çalışmalarımız tamamlanmak üzere.

-Bir taraftan da ayrıntı mühendislik çalışmalarımız devam ediyor. Tedarik için uzun devirli gereksinimlerimizi erken planlayarak temin yoluna gidiyoruz.

-Deniz tabanı sistemleri ve kuyu tamamlama alanındaki imalat çerçevesinde planlama ve tedarik süreçlerimiz devam ediyor.

5-135 milyar metreküplük doğalgaz Türkiye’ye hangi sistemle hangi takvimle ve nasıl getirilecek?

-Bu keşfin de Sakarya Gaz Alanı Geliştirme Projesi kapsamında üretime alınması planlanıyor.

-özetlemek gerekirsesı iki keşfimizi de birebir planla 2023’ten itibaren peyderpey milletimize sunacağız.

6-Bu yıl ortasında yeni keşifler açıklanabilir mi? Yeni keşif sondajları yapılıyor mu?

-Hem karada birebir zamandanizde arama çalışmalarımız devam ediyor.

-Sismik bilgilerden elde ettiğimiz bulgular ve ileri teknoloji kullanarak yaptığımız modelleme çalışmaları ile Karadeniz’deki potansiyeli adım adım keşfetmeye kararlıyız.

-Bunun haricinde karalarda da sismik arama ve sondajlarımız sürecek.