Bakan Dönmez de güç meblağlarından şikayetçi: 30 yıldır bu bölümdeyim bu biçimdesini görmedim

Hasan

New member
Enerji ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, AK Parti İstanbul Vilayet Başkanlığı’nın Beykoz’da gerçekleştirdiği “Yüz Yüze 100 Gün Programı”na katıldı. Buradaki konuşmasında global manada meblağların katlandığından şikayet eden Dönmez, “Yaklaşık 25-30 yıldır bu dalın ortasındayım. meblağları da piyasaları da yakından takip ederim. bu biçimde bir artışın yaşandığını ben hatırlamıyorum.” dedi.

Dönmez, 2 sene evvel bin metreküp doğal gaz 150 dolardı. Artık yaklaşık 2 bin 500 dolar. İki hafta evvel 3 bin 500 dolarlara kadar çıkmıştı. Petrolün varil meblağları salgın periyodunda 50 doların altına gerilemişti, 140 dolara çıktı. Artık de 90-100 dolar bandında bir fiyat seyri kelam konusu.” tabirlerini kullandı.

Doğal gazı vatandaşa ulaştırmak için canla başla çalıştıklarını belirten Dönmez, “İstanbul’da birinci vazifeye geldiğimizde doğal gaz abone sayısı 110 bindi. Sayın Cumhurbaşkanımız belediye başkanlığı misyonunu devrettiğinde 1 milyonu aşmıştık. İşte bu takımlar, dün İstanbul’da tüm köyler dahil doğal gazı nasıl götürdüyse tıpkı önderimizin talimatıyla 81 ilin tamamı doğal gaza kavuşmuş durumda. 2002’de yalnızca 5 vilayette ve 50’nin üzerinde ilçede doğal gaz vardı. Artık 81 ilin tamamında 650’nin üzerinde yerleşim ünitesinde doğal gaz kullanıyoruz. Nüfusumuzun yüzde 80’i doğal gaza kavuşmuş durumda.” diye konuştu.

“BÖYLE BİR ARTIŞIN YAŞANDIĞINI BEN HATIRLAMIYORUM”

Türkiye’nin geçen yıl yaklaşık 60 milyar metreküp doğal gaz kullandığına işaret eden Dönmez, bunun tamamının ithal kaynaklardan karşılandığını vurguladı.

Dünya genelinde gücün gündemin birinci sırasında yer aldığını anlatan Dönmez, “Hamd olsun, ülkemizde ne güç kaynakları açısından ne de besin kaynakları açısından problem yaşanmadı. Hatta global besin sıkıntısının tahlilinde Sayın Cumhurbaşkanımızın üstlenmiş olduğu misyonu bizi seven sevmeyen her insanın takdir ettiğini de gördük.” dedi.

Enerjide global manada fiyat artışlarının yaşandığını anımsatan Dönmez, “Yaklaşık 25-30 yıldır bu kesimin ortasındayım. meblağları da piyasaları da yakından takip ederim. bu biçimde bir artışın yaşandığını ben hatırlamıyorum. 2 sene evvel bin metreküp doğal gaz 150 dolardı. Artık yaklaşık 2 bin 500 dolar. İki hafta evvel 3 bin 500 dolarlara kadar çıkmıştı. Petrolün varil meblağları salgın periyodunda 50 doların altına gerilemişti, 140 dolara çıktı. Artık de 90-100 dolar bandında bir fiyat seyri kelam konusu.” tabirlerini kullandı.

İLK 6 AYDA DOĞAL GAZ SÜBVANSİYONU 150 MİLYAR LİRA

Dönmez, global fiyat artışlarından vatandaşı korumak için çabaladıklarının altını çizerek, şunları kaydetti:

“İlk günden bu yana Sayın Cumhurbaşkanımızın hassasiyetiyle ve talimatıyla bunu mümkün olduğu kadar kendi kaynaklarımızdan ve bütçemizden karşılayacağız. Vatandaşımıza bunu en az biçimde yansıtmaya çalışacağız. Hakikaten geçtiğimiz yıl elektrik ve doğal gazda uyguladığımız sübvansiyon ölçüsü 100 milyar liraya ulaşmıştı. Bu yıl yalnızca doğal gazdakini söyleyeyim. Birinci 6 ayda sübvansiyon fiyatımız 150 milyar lira oldu. Yaklaşık olarak, birinci 6 ayda kişi başı 1800 – 2 bin liralık bir katkı sağladık. 4 kişilik bir aile meseladen birinci ayda 7-8 bin lirayı vatandaşımıza yansıtmadan kaynağında karşılamış olduk. Bu, ikinci yarı yılda da tıpkı biçimde devam edecek.”