Bahçedeki zararlılara karşı neem yağı: uygulamaya yardımcı olun

kolluk

New member
Arılar için tehlikeli değil
Neem yağı ile bitki zararlıları ve mantar hastalıklarıyla doğal olarak nasıl mücadele edilir?

Emici böceklerin yanı sıra mantar enfeksiyonlarına ve salyangozlara karşı da iyi: Neem yağı

© Ninetechno / Getty Images

Anna ScheifeEmici böcekler, salyangozlar ve mantar enfeksiyonlarının bahçedeki bitkiler üzerinde büyük etkisi vardır. Ancak istenmeyen misafirlerle mücadelede kimyasal maddeler kullanmak yerine ekolojik açıdan daha değerli ve etkili yöntemler vardır – örneğin neem yağı kullanımı. Kullanım ipuçları.

Hindistan'dan gelen neem ağacı, sert çekirdekli meyvenin tohumlarından elde edilen, tamamen bitki bazlı neem yağının (neem yağı da denir) adıdır. Ekolojik ürün, mahsulleri ve süs bitkilerini böcekler, tırtıllar, bitler veya örümcek akarları gibi zararlıları ısırmak ve emmek için yenmez hale getirdiği söylenen bir tür acı madde (azadirachtin) içeriyor. Ancak küf ve salyangoz gibi mantar hastalıklarıyla da neem yağıyla mücadele edilebilir. Ve en güzel yanı da düzenli kullanımda arı ve uğur böceği gibi faydalı böceklerin neslinin tükenmemesidir. Geriye kalan tek soru neem yağının doğru şekilde nasıl kullanılacağıdır? Size söyleyeceğiz.


Bitki koruma: Neem yağı doğru şekilde nasıl kullanılır?
Başvuru yaparak Neem yağı Mahsuller ve süs bitkileri üzerinde beslenmeyi önleyici etkisi olduğu söyleniyor – ayrıca içerdiği aktif bileşenlerin yeni larvaların gelişimini engellediği de söyleniyor. Ancak kullanmadan önce ekolojik bitki koruma ürününün dozajını doğru bir şekilde nasıl ayarlayacağınızı bilmelisiniz. Suya birkaç damla karıştırılması yeterlidir. Bir şeye karar vermediğin sürece kullanıma hazır karışım püskürtme için. Neem yağını kullanmanın iki farklı yolu vardır: ya bir sprey kullanarak püskürtürsünüz. El şırıngası doğrudan etkilenen bitkilerin yapraklarına uygulayın veya yağı, onları sulamak için kullandığınız suya ekleyin. Bitkiler daha sonra ürünü kökleri aracılığıyla emecek ve içten güçlenecektir.

Bahçede bir sprey şişesiNeem yağı (su ile seyreltilmiş) doğrudan etkilenen bitkilere püskürtülür.

© ronstik / Getty ImagesKullanmadan önce aşağıdaki noktaları dikkate almalısınız.

  1. Etkilenen bitkileri sabahın erken saatlerinde, etkilenen tüm bölgelere seyreltilmiş neem yağı püskürterek tedavi edin. Bu yöntem gün boyunca tüm zararlıların pestisit ile temas etme olasılığını artırır.
  2. Seyreltilmiş olanı uygulayın Neem yağı Yağmurlu günlerde uygulamayın çünkü hızla yıkanır ve istenilen etkiyi yaratmaz.
  3. Neem yağının çok güneşli günlerde kullanılması da tavsiye edilmez çünkü nemlenen yaprakların yanma riski vardır.

Not: Böceklerin, tırtılların, bitlerin veya örümcek akarlarının bitkilerinizi terk etmesinden önce birkaç gün sabırlı olmanız gerekecektir.


Son olarak bir ipucu daha: Neem yağını önleyici tedbir olarak veya ürünleriniz ve süs bitkileriniz çok az etkilendiyse de kullanabilirsiniz. Bu durumda organik bitki koruma ürününü bitkilerinizi sulamak için kullandığınız suya karıştırarak kökleri tarafından emilmesini sağlamalısınız.


Kaynaklar: Ütopya, Güzel Bahçem


Ayrıca ilginizi çekebilir:
Bu makale sözde bağlı kuruluş bağlantıları içermektedir. Daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

#Konular