Araç sahipleri dikkat! Mecburî uygulama 1 Aralık’ta başlıyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Araç sahipleri dikkat! Mecburî uygulama 1 Aralık’ta başlıyor Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği zaruriliği 1 Aralık’ta başlayacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara kış lastiği takılmasını, vilayetlerin hava ve iklim kaidelerine bakılırsa yılın makul devri için mecburî tutuyor. Kelam konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor.

Kontrol yapılacak

Araçların kontrolü, Bakanlığın yetkilendirdiği çalışanın yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığının hudut kapılarındaki üniteleri ve belediyelerin kontrol üniteleri tarafınca yapılıyor.

Kış lastiği takma mecburiliği 1 Aralık’ta başlayacak ve 1 Nisan 2022’ye kadar devam edecek. Kurala uymayan araçların şoförlerine 846 lira ceza kesilecek.

Kelam konusu ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafınca açıklanacak bir daha değerleme oranı kapsamında 1 Ocak 2022 prestijiyle güncellenecek.

“Ticari” araçlarda mecburî

Yük ve yolcu nakliyeciliği yapanlar haricindeki özel araçlar için uygulama zarurî değil lakin can ve mal güvenliğiyle meselesiz seyahat için kış koşullarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması değer taşıyor.

Bu uygulamayla kış kurallarına göre tedbirini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor.

Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu tabanlarda yaz lastiklerine oranla daha güzel yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor.

Lastik değişimi vurgusu

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Lideri Aydın Erkoç, trafiğin inançlı seyredebilmesi ve trafik kazalarının önüne geçilebilmesi için lastik değişiminin büyük ehemmiyet taşıdığını söylemiş oldu.

Bir araçta kazaya niçiniyet veren ögelerin başında lastiğin geldiğini belirten Erkoç, kullanılan lastiklerin mevsime uygun olması gerektiğini bildirdi.

Erkoç, “Hava sıcaklıkları 7 dereceye ve altına indiğinde, artık kışlık lastikleri takmanın vakti gelmiştir. Kışın meydana gelen trafik kazalarının niçini sıklıkla mevsime uygun olmayan lastiklerin kullanılmasıdır. Zira yaz lastikleri soğuk havalarda, karlı ve buzlu tabanlarda tutunma kaybına, frenlemelerde kaymaya, savrulmaya ve hakimiyet kaybına niye olur” dedi.

Lastik alırken dikkat edilmesi gerekenler

Kış lastiği uygulamasının zorunluluğun ötesinde hayati ehemmiyet taşıdığını vurgulayan Erkoç, “Sürücüler hem kendi birebir vakitte başka şoför ve yolcuların güvenliği için bu kurala uyarak bir an evvel lastik değişimini yapmalılar” diye konuştu.

Şoförleri, 1 Aralık’tan evvel bu değişimi yapmaları tarafında uyaran Erkoç, kış lastiği takılması kadar şuurlu lastik alımının da büyük ehemmiyet taşıdığını lisana getirdi.

Erkoç, vatandaşların kesinlikle lastik ömrüne dikkat etmesi gerektiğine işaret ederek, “Lastik alınırken kesinlikle tarihine bakmak gerekiyor. Zira lastik kullanılmamış olsa bile belirli bir raf ömrü vardır. Bekletilmiş lastikler özelliğini kaybeder ve balans tutmaz” sözlerini kullandı.

Aydın Erkoç, güçlü kış kurallarına hazır olmak gerektiğini, lastik değişiminin yanı sıra araç bakımının da büyük kıymet taşıdığını kelamlarına ekledi.