Apple’dan kritik karar: Yeni iPhone’larda isim değişikliği!

BarnaBi

New member
Apple’dan kritik karar: Yeni iPhone’larda isim değişikliği! Apple, bu ayın birinci haftasında düzenlediği WWDC22 etkinliğinde yeni işletim sistemi sürümlerini, M2 işlemcisini ve bu çipi kullanan aygıtlarını tanıttı. Artık ise Eylül ayında yeni akıllı telefonları için düzenleyeceği lansmana hazırlanıyor. Ortaya çıkan sızıntılara bakılırsa ise iPhone 14 modellerinde şaşırtan isim değişikliği bizleri bekliyor.

iPhone 14 modellerinde şaşırtan isim değişikliği!

Yeni modeller için çıkan sızıntıları ve doğrulanan özellikleri incelemedilk evvel hangi modellerle karşılaşacağımızı denetim edelim. Çünkü ortaya çıkan son haberlere bakılırsa iPhone 14 serisinde şaşırtan bir isim değişikliği bizi bekliyor.


Apple, bu yıl 4 yeni model ile karşımıza çıkacak. Lakin geçtiğimiz senelerdan farklı olarak küçük (2023 Mart’ta yeni SE olarak bakılırsabiliriz) yerine büyük boyutlu bir versiyonun geleceği katılaştı. İsminin ise iPhone 14 Max olması bekleniyordu. Çünkü boyut olarak Pro Max ile tıpkı olsa da işlemci, kamera ve ekran tarafında 14 ile misal olacak.Fakat son haberlere bakılırsa Apple, Max isimlendirmesinin Pro modellerine has olmasını istiyor. Bu niçinle en son 8. kuşakta karşımıza çıkan Plus ismini geri getirecek. ötürüsıyla yeni serinin isimlendirmesi sırasıyla iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max formunda.

Tasarım tarafına baktığımızda ise bu yıl Pro modelleri kendini öne çıkaracak. Çünkü artık ön tarafta yer alan ikonlaşan çentik yerine, kamera için bir delik, Face ID için de hap halinde 2. bir delik olacak. Kabaca Huawei’nin Mate 40 Pro dizaynına benzetebiliriz. Ama orta kısma konumlandırılacağını söyleyelim. Ahize de ekranla kasa ortasına üst kısma yerleştiriliyor.

iPhone 14 ve Plus modeli ise geçtiğimiz yıl tanıtılan iPhone 13‘ün selefine kıyasla yüzde 30 oranında küçültülen çentiğiyle bir arada gelecek. Ayrıyeten kullanılan ekranların da farklı olacağını belirtelim. Öncelikle ekran çerçeveleri değerli oranda incelecek.


Buna ek olarak Apple’ın çip krizinden tedarik zincirindeki yaşanan sorunlar niçiniyle iPhone 13 ve Pro modellerinde olduğu üzere bu yıl da sadece Pro’lar özelinde 120 Hz tazeleme suratı bakılırsaceğimiz söyleniyor. Yani 14 ve Plus, 60 Hz ile gelebilir.

İşlemci tarafında ise işler biraz karışık. Sızıntıların geneline baktığımızda Apple’ın bir daha Pro modellerini serinin geri kalanından başka tutacağı anlaşılıyor. Teze bakılırsa 14 Pro ve 14 Pro Max modelleri A16 Bionic işlemcisini kullanırken 14 ve 14 Plus, iPhone 13 serisinde kullanılan A15 Bionic işlemcisini kullanacak. Ancak bir devir yapılan güzelleştirmelerle bir arada tabletlerde kullanılan X serisine geçiş yapılarak A15X Bionic isimli yeni bir çiple de karşılaşabiliriz.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!