Apple, Macbook modelleri için yeni üretim yeri arıyor!

BarnaBi

Global Mod
Global Mod
Apple, Macbook modelleri için yeni üretim yeri arıyor! Apple, bilhassa son devirde yaşanan problemler ve pandemi niçiniyle Çin’e olan bağımlılığını azaltmak istiyor. Bu maksat doğrultusunda evvela iPhone üretmini Brezilya ve Hindistan’a kaydıran şirket, öbür eserleri için de harekete geçmiş durumda.

Apple üretimini Çin dışarısına taşıyor

iPhone üretimini önümüzdeki senelerda değerli oranda Hindistan’a kaydıracak olan Apple, MacBook’lar için de yeni üretim üssünü belirledi. Ünlü analistçi Ming-Chi Kuo’ya göre Apple, MacBook üretimini de Tayland’a kaydırmayı hedefliyor.

Apple, üretimini yavaş yavaş Çin merkezli bir yaklaşımdan birden çok ana merkez kullanan bir yaklaşıma geçirme sürecinde. MacBook eser kategorisinin Çin haricindeki ana üretim alanının Tayland olacağı iddia ediliyor. Şu anda Apple, MacBook üretiminin birçoklarını Çin’de gerçekleştiriyor. Lakin şirket son devirde üretimin bir kısmını Vietnam’a taşımak için çalışmalarını sürdürüyor.

(1/6)
Apple's global supply chain management strategy continues to change in response to the de-globalization trend, mainly to reduce the assembly business in China. Here are the latest major survey updates.

— 郭明錤 (Ming-Chi Kuo) (@mingchikuo) October 11, 2022

Kuo, Apple’ın 3 ila 5 yıl içindeki bir müddetçte MacBook üretiminin değerli bir ölçüsünün Tayland’a geçeceğini belirtti. Teknoloji devi bu biçimdelikle ABD ve Çin içinde yaşanabilecek siyasi tansiyonlardan asgarî oranda etkilenmeyi hedeflerken, COVID-19 pandemisi sürecinde oluşan üretim meselelerinden korunmayı amaçlıyor.

Gelen bilgilere bakılırsa Apple, Çin’deki üretimi uzun vadede mümkün olduğunca düşürmeyi amaçlıyor. Şirket, Çin’de üretilen modellerin yalnızca lokal pazar ortasında sunulmasını hedeflerken, öbür üretim merkezlerinden çıkan iPhone ve MacBook modellerinin küresel piyasada satmayı planlıyor.

Yapılan kestirimler ise Apple’ın Çin’den çekilmesinin sanıldığı kadar kolay olmadığını ortaya koyuyor. Apple’ın Çin’deki üretiminin yalnızca yüzde 10’luk kısmını öteki ülkelere taşımasının 8 yıl alabileceği varsayım ediliyor. Apple’ın toplam üretiminin yüzde 70’ini Çin’de yaptığını düşündüğümüzde, Çin’deki tedarikçiler de bu durumdan pek makûs etkilenecektir.

Bakalım Apple’ın Çin stratejisi bundan daha sonra nasıl ilerleyecek? Pekala siz Apple’ın MacBook ve iPhone modellerinin üretimini Çin dışına taşıması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.