Ankara Konut Piyasası 3 / Dikmen, Öveçler, Batıkent: Kira yükselişine tayin dopingi

kolluk

New member
Ankara Konut Piyasası 3 / Dikmen, Öveçler, Batıkent: Kira yükselişine tayin dopingi ANKARA – Başkent’teki kış şartları sert olsa da Dikmen, etrafına bakılırsa daha soğuk olmasıyla biliniyor. Bunun en değerli sebebi Kızılay ve etrafına göre daha yüksek bir noktada bulunması. Hal bu biçimde olunca buradan konut tutanlar/ev alanlar ısınma masraflarına biraz fazla bütçe ayırıyor. Kızılay’a ve başka semtlere toplu taşımayla ulaşımı rahat olduğu için insanların tercih ettiği semtlerden. Tıpkı ölçülere uyan Öveçler emsal durumda. Ankara’nın başka değerli yerleşim yerlerinden biri Batıkent. Batıkent metro ile ulaşımın olduğu bir adres. Ulaşım kolaylığı kira ve mesken meblağlarına yansımış. Her üç semtteki durumu sakinleri ve emlakçılarla konut ve kira fiyatlarını konuştuk.

‘EVİMİZİN KIYMETİ ÜÇ AYDA 80 BİN LİRA ARTTI’

Nazım Beyefendi uzun müddettir Dikmen’de yaşıyor. Daha evvel kiracıymış. Kısa müddet evvel banka kredisiyle konut almış, eşi de çalıştığı için kredinin altından kalkabileceklerini düşünmüş. Evinlerini ne vakit aldıklarını sorduğumuzda “Çok değil, Nisan 2021’de aldık” diyor ve ekliyor. “Doğrusu biz aldıktan üç ay daha sonra konutumuzun pahasının 60-80 bin ortası arttığını öğrendik.” “İçine tadilat falan mı yapmıştınız o niçinle mi arttı?” sorumuza başını hayır manasında sallayarak cevap veriyor. “Öyle hayli önemli bir tadilat yapmadık, bir iki raf yerleştirdik, badana bir de”.

Bu artışın piyasadan kaynaklandığını, bilhassa yaz aylarında konut meblağlarının arttığını düşündüğünü söylüyor. Daha evvel de bu semtte kiracı olduğunu aktarınca, evvelki konutunun kirasını soruyoruz. “Ayrıldığımız kiralık meskende aylık 1300 lira ödüyorduk, biz çıkınca konut sahibi 1500 liraya kiraya verdi, üstelik içine ekstra bir tadilat bakım üzere bir şey de yapmadı. Dört duvar yani.”

Semtte de durumun bu biçimde olduğunu, neredeyse her konutun kirasının da satış fiyatının da yüzde 30 civarında arttığını kelamlarına ekliyor ve devam ediyor. “Üstelik Dikmen’de hani geçen yılla mukayese ettiğimizde bir ulaşım kolaylığı olmadı, metro gelmedi, meskenler de yenilenmedi. Dövizdeki artış ve enflasyon konut sahiplerini cesaretlendirdi, bence ondan oluyor” diyor.

‘YENİ BİR MESKENE ÇIKTIĞINIZDA EN AZ 500-600 LİRA FAZLA ÖDÜYORSUNUZ’

Nazım Beyefendiden ayrıldıktan daha sonra Cansın Hanımla buluşuyoruz. Kendisi eski bir 100. Yıl semt sakini, üç yıldır da Öveçler ’de yaşıyor. “Kiralar uçmuş durumda” diye kelama giriyor. Örnek talebimizi şöyleki yanıtlıyor. “Eskiden 50 TL yapılan artırımlar artık 150 TL’ye çıktı. Bilhassa uzun müddettir kiracı olanların konutlarından çıkmalarını önermem. Zira çıktıkları an meskenin kirası 500-600 TL artacaktır.”

Cansın Hanım 100. Yıl’dan ayrılma öne sürülen nedenini de açıklıyor. “100. Yıl nispî olarak mahalle kültürü olan, pazarı, market sayısı fazla, dayanışmacı bir semtti, fakat mesken sahipleri duruma farklı yaklaşıyor. 2018’de canıma tak etti ve hayli eski konuta 1400 lira vermemek için taşındım. Fakat buradaki konutuma de konut sahibim yeni artırım yaptı. İşin enteresan yanı beni mesken sahibim değil, emlakçı aradı ve şu kadar artırım geldi dedi. İşsiz olduğumu söylemiş oldum, lakin ‘kural bu’ dedi. halbuki daha sonrasında mesken sahibiyle görüştüğümde kendisinin yeterli niyetli olduğunu gördüm. Emlakçı biraz durumdan görev çıkarmış gibime geldi” diyor.

‘BATIKENT’TE MESKEN FİYATLARI NEREDEYSE YÜZDE 100 ARTTI’

Öveçler’ den istikametimizi Ankara’nın diğer bir ilçesine, Batıkent’e çevirip burada emlakçılık yapan Suat Beyefendi ile bir ortaya geliyoruz.

Batıkent’te emlak durumu soruyoruz. Suat Beyefendi Ankara genelini dikkate alarak sorumuzu yanıtlıyor. “Ev kira fiyatları geçen seneye nazaran yüzde 100 arttı. Bu Ankara’nın her tarafı için geçerli. örneğin geçen sene 1200-1300 liraya vermiş olduğumuz meskenler şu an 2600-2700 lira; 1500’e vermiş olduğumuz meskenler, 3000 küsur. Yani yüzde 100 artış. Geçen yılla bu seneyi kıyasladığımızda kiralar yüzde 100 arttı. Bu artışın perde arakasını biz sorduk niye Suat Beyefendi yanıtladı.

Bu artış niye yaşanıyor?

Pandemiden dolayı, olaya ben bu biçimde yaklaşıyorum: Yeni inşaat olmadı. Kuşak büyüdü, evlilikler oluyor, vilayet değişikliği oluyor. İkinci el dediğimiz 30-35 yıllık konutlarda bile kiralar arttı. Yeni konutlar deseniz üzerine koydu. Ben bir örnek vereyim: Bir sene evvel kızım 4+1, 150 metrekare net kullanım alanı olan, asansörlü, 7 yıllık binadaki 615 bin civarına bir konut aldı. 12 ay daha sonra bu meskenin fiyatı 1 milyon 125 bin lira oldu. Ha satabiliyorlar mı? Satamıyorlar. Hem satılıklarda hem kiralıklarda fevkalade derecede fiyat artışı var. Arz olmadığı için talep karşılanamıyor. Bu da satılık konutlarda yüzde 60- yüzde 70 bazında yükselişe niye oldu.

‘İÇİ ÇOK MAKUS OLAN MESKENE 1650 İSTENİYOR, EVVELKİ KİRACI 900 LİRA ÖDÜYORDU’

Yeni inşaat olmayınca kiralık meskenlerde de mevcut konutların sahipleri ‘Nasıl olsa, kim olursa olsun, bunu tutmak zorunda’ diyorlar. Ve o paralar verilip tutuluyor.

Artık elimde bir konut var. 28 yıllık binada, iki odası salona açılıyor, 3+1, 110 metrekare. Buradaki eski kiracı 900 liraya oturuyordu. Şu anda içi epey berbat durumda bulunmasına karşın bu konuta sahibi 1650 lira istiyor. Çok berbat bir konut bulunmasına karşın 1500 lira teklif veriyorlar, vermiyor.

Mesken sahiplerinin bu kira artışı için öne sürülen sebebi nedir?

Bölgesel faktör diyorlar. “O, meskenine bunu istiyorsa ben niye istemeyeyim’ diyor. Gidin örneğin Yeni Batı Mahallesi’ne bir tane yeni kiralık mesken bulamazsınız. Arz ve talep. TOKİ buraya boş alana konut yapsa, o 3000 lirayı isteyen mesken sahibi ‘aman meskenim boş kalmasın’ diyerek konutunu 1700’e kiraya verir.

Kiracılar açısından durumu değerlendirirseniz?

Zorlanıyorlar. Minimum fiyatla geçinenlerin esasen bu bölgelerde mesken tutması epeyce sıkıntı.

Burada mesken tutamayan nereye gidiyor?

Öbür semtlere. Örneğin Sincan’da 3+1,110 metrekareyi 1000-1100’e kiraya veriyorum. Tıpkı ölçülerde bir konutu Batıkent’te 1700-1800-1900 liraya veriyorum. Bölgesel manada değişiklik sergiliyor. ‘Çocuğum sitede büyüsün, eğitim kültür düzeyi yüksek olan yerde yetiştireyim, inançlı olsun.’ diyenler kendilerini zorlayıp konut tutuyorlar.

‘EVDE İKİ KİŞİ ÇALIŞMIYORSA BATIKENT’TE MESKEN TUTMAK ÇOK ZOR’

Lakin kirayla bitmiyor gali
ba?

Evet, olağan. 1600’e konut tuttuğunuzda, kışın yakıtı 400 liradır. Yani toplam konut masrafınız 2000 lira oldu. Elektriği, suyu saymıyorum, 2000 lira her ay düzgün olarak ödenmeli. Minimum fiyatı 3050 lira. Meskende iki kişi çalışmıyorsa fazlaca güç. Maalesef konut kesimi çıldırmış, insanlarımız da çıldırmış. Oturduğum yerde ben 1850 lira ödüyorum. Tıpkı katta tıpkı koşullarda konuta 3000 lira istiyorlar, 400 lira da aidatı var.

Aralık olarak birbirlerine pek yakın olmasalar da Dikmen ve Öveçler ile Batıkent, bir noktada birebir durumda: Artan kira ve konut meblağları. Halihazırda yükselen kiralar, tayin mevsiminin gelmesiyle birlikte daha da yükselmiş. Pandemi ve enflasyon kaynaklı meselelerle birleşince Ankara’da bir çalışanın tek başına konut tutması hiç kolay görünmüyor.

YARIN: Ümitköy, Çayyolu, Yaşamkent