Ankara Konut Piyasası 2 / ‘Tepemizde bir çatı olsun yeter’

kolluk

New member
Ankara Konut Piyasası 2 / ‘Tepemizde bir çatı olsun yeter’ ANKARA – Döviz kurundaki tırmanma ve enflasyonun direkt karşılık bulduğu bölümlerin başında emlak geliyor. Yaklaşık 6 milyon nüfusuyla Ankara, Türkiye’de emlak dalındaki gelişmeleri hem etkileyen tıpkı vakitte etkilenen kentlerin başında geliyor. Kentin bilhassa kimi semtleri, üniversitelere yakınlık, ulaşım, güvenlik üzere sebeplerle fazla tercih ediliyor. Bu semtlerdeki konut fiyatlarını ve son periyottaki gelişmeleri gözlemek için kiracılar, emlakçılar ve konut sahipleriyle konuştuk.

Birinci durağımız bir epeyce şiire, müziğe husus alan Tunalı Hilmi Caddesi ve Ayrancı. Pandemi yasaklarının kalkmasıyla birlikte, Tunalı Hilmi’de yoğunluk yaşanıyor. Tunalı’nın girişinde bulunan Ankara’nın sembollerinden biri Kuğulu Park’tayız. Bazıları köpeklerini gezdiriyor. Bazıları ağaçların altında oturuyor, öğrencilerin de ağır buluşması noktası olan bölgede gözü saatte, bir eli telefonunda olan gençlerin gelecek arkadaşlarını bekleme telaşını görüyoruz.

‘ALDIĞIM MESKENİN FİYATI ÜÇ YILDA EN AZ İKİ KAT ARTTI’

Parkta oturan orta yaşlı Mustafa Bey’in yanına oturuyoruz. Mustafa Beyefendi, Ayrancı’da oturuyor, 22 yıldır da burada. “Son devirde konut fiyatları ne durumda sizce”, dediğimizde başını sallıyor ve “Çok sıkıntı, Allah her insanın yardımcısı olsun. Ben 2018’de mesken aldım. İnanın artık bu konutu almam mümkün olmazdı. Konutum 35-40 yaşında. Geçen binamızda bir konut satıldı, benim konutum üzere. Benim üç yıl evvel aldığıma bakılırsa iki üç kat fazlaydı” diyor.

“Sizce konutunuz artık dediğiniz 700 bin lirayı eder mi” diye sorunca da “zaten etmez, lakin piyasa bu biçimde diyor. Geçen yıldan bu yana konut meblağları fazlaca arttığını ekliyor. Bugün konutunuzu satsanız alıcı çıkar mı sizce diyoruz. Çıkar bence, beşerler mecbur kalıyor” diye cevap veriyor.

‘TUNALI’DA DÜKKANLARIN YARISI KAPANDI, KİRALAR ARTIYOR’

Mustafa Bey’den ayrılıp, Tunalı Hilmi caddesinde teknolojik eser satan bir dükkana giriyoruz. Hüseyin Beyefendi karşılıyor bizi, işlerin durumunu soruyoruz: “Kapanma bizi epeyce olumsuz etkiledi. Burası işlek bir yer, lakin beşerler daha epey hafta sonu gezmeye çıkıyor, kapanma olunca kimse gelemiyor. Geçen yıldan bu yana kapanma, salgınla birlikte sigorta primlerimi sıkıntı ödüyorum.”

“Kira durumu nasıl” diye sorunca da şu biçimde yanıtlıyor: “Burada epey insan dükkanını kapattı. Orta sokaktakiler büsbütün iflas etti. İnanır mısınız tahminen buradaki iş yerlerinin yarısı el değiştirdi, kiralar caddedeyse 50 binden başlıyor. İş yapmıyoruz lakin nizamlı ödemek zorundayız. Benim mal sahibim kapanma periyodunda yarım kira aldı. Fakat yarım kirayı bile ödeyemediğim aylar var.”

Kira fiyatlarının salgına ve güç duruma karşın arttığını kelamlarına ekliyor Hüseyin Beyefendi ve şöyleki devam ediyor: “Burada mal sahiplerinin birçok maalesef anlayış göstermedi. Örneğin buraya bir kafe açıldığında baştan sona dekorasyon yapılıyor. Onlar batınca mobilyacı, elektrikçi, nakliyeci, manav, market alacağını tahsil edemiyor. Buna karşın yan dükkanım geçen yıl 30 bin kira veriyordu, küçük bir yer, kapandı. Artık konut sahibi 45 bin istiyor. Bir düzenleme yapılmalı, kira belimizi büküyor.”

HAYVANSEVER OLARAK MESKEN BULMAK GÜÇ

Ayrancı’da kiracı olarak yaşayan Ömür Hanım ile görüşüyoruz. Ömür Hanım 5 yıldır Ayrancı’da oturduğunu fakat mesken değiştirmek istese bile kira meblağları epey arttığı için kesesine bakılırsa mesken bulamadığını anlatıyor. “Örneğin, geçen yıl 1700 lira olan konutlar 2500’e çıktı. Mesken sahibim, konutumda evcil hayvan beslediğim için beni çıkarmak istiyor. Lakin bu sonucunda Ayrancı’da bilhassa artan bahçe katlarının kirası tesirli oldu. Kiralar fahiş arttı, meskeni beğenmeseniz de konut sahibiyle anlaşamasanız da kalmak durumunda kalıyorsunuz” diyor. “Bir de…” diyerek şunları ekliyor Ömür Hanım. “Hayvansever beşerler olarak mesken bulmakta zorlanıyoruz. Ben bu meskeni, evcil hayvan beslenebilir ilanı üzerine tuttum, lakin bugün köpeklerim olduğu için bana zorluk çıkarılıyor. Kimi mesken sahipleri, emlakçılar evcil hayvanınız var ise size konut vermek istemiyor.”

‘EVLERİN FİYATLARI 15-20 GÜNDE 100 BİN ARTABİLİYOR, ALICI DA MAĞDUR BİZ DE’

Kiracılar ve konut sahipleriyle konuştuktan daha sonra soluğu emlakçılarda alıyoruz. Kendisiyle daha evvel randevulaştığımız Yunus Beyefendi bizi içeri davet ediyor. Sorularımıza karşılıkları şu biçimde:

Emlak piyasasında durum nasıl gidiyor?

Bu sene fiyatlarda hayli fazla artış var. Genel olarak yüzde 25 ile 30 ortası fiyat artışı var. Geçen yıl tıpkı sokakta tıpkı binada 1400 liraya kiraya verdiğim konutu artık 2000 liraya kiraya veriyorum. Ayrancı talebin ağır olduğu bir yer. Üstelik bu yıl hem kiralık mesken satılık mesken sayısı azaldı.

niye konut sayısı azaldı?

Kiracılar meskenden çıktıklarında emsal bir meskene daha yüksek kira vereceğini bildiği için düzgün berbatına bakmadan birebir konutta kalıyor. Konut sahiplerinin birden fazla buradaki kira geliriyle geçiniyor. O niçinle markette gördüğü fiyatı kiraya yansıtmak istiyor. Konutların birden fazla da eski.

Sıfır bir konut tutmak istesek 2+1 konutun kirası ne kadardır?

Sıfır mesken sayısının az olduğunu söylüyor. Şu an elinde 80 metrekare Amerikan mutfak 2+1 konutun aylık kirasının 2750 liradan başlıyor. Sıfır konut az, Ayrancı dahil eski mahallelere kentsel dönüşüm geldi, fakat burada kat sonu var. Ayrancı’da beş kat hududu var, üstüne çıkamıyorsunuz, bu biçimde olunca müteahhitler kâr edemiyor. Hatta mesken sahiplerinde yeni bir bina için kimi vakit 100 kimi vakit 150 bin lira ek fiyat alıyorlar. Mesken sahiplerinin buna durumu olmuyor, müteahhitler de kar edemiyorsak yapmayalım diyor. bu biçimde olunca yeni mesken bulmak zorlaşıyor. Olanlar da yüksek fiyatlara kiraya veriyor.

‘İNSANLAR DÖVİZ BOZDURUP MESKEN ALMAYA ÇALIŞIYOR’

Krediler geçtiğimiz yıldan bu yana faiz oranı niçiniyle yüksek, fakat Yunus Beyefendi buna rağmen konut satışlarının arttığını, insanların dövizlerini bozdurup konut almaya çalıştığını söylüyor. “Ev sahiplerinin niye kiraları arttırmak istiyor, görüştüğümüz kiracılar en epeyce bundan yakınıyor” diye sorduğumuz Yunus Beyefendi mesken sahiplerinin dövizi münasebet gösterip artışa gittiğini söylüyor ve şöyleki devam ediyor: “Bir de yan binasından birisinin kendisinden daha yüksek fiyata konut kiraya verdiğini duyar duymaz onlar da içine rastgele bir bakım, yenilik getirmeden daha yüksek kira istiyorlar, aslına bakarsan bir yıl ortasında 300-400 lira kiraları arttırdılar. Satış kısmına baktığımızdaysa 80 bin ile 100 bin ortası artış var. Üstelik bu yıllık değil, kimi vakit aydan daya değişebiliyor.”

Ayrancı, Tunalı Hilmi, Küçük Esat bölgesinde yaklaşık 30 kiracı, konut sahibi ve emlakçıyla bir ortaya geldik. Kiracıların ve konut almak isteyenlerin ortak şikayeti artan kira meblağları. Kira ve konut satış fiyatlarının önemli artış gösterdiğini onlar da doğruluyor. Benzeri halde konut meblağlarının genelinde bir artış olduğunu söylemek mümkün. kimi vakit bir ay daha sonra geldiğinizde almak istediğiniz konutun fiyatının 100 bin lira arttığını nazaranbiliyorsunuz. Bu durumu hem konut almak isteyenler tıpkı vakitte emlakçılar doğruluyor. Emlakçılar, bilhassa kentsel dönüşüme girmesi olası konutların fiyatlarının daha süratli arttığını söylüyor. Mesken sahipleri meskeni satarken bir nevi konut yenilendiğinde edeceği bedeli öngörüp fiyat talep edebiliyor. Emlakçılar pek satılacak meskenin kalmadığını da söylüyor. Ekonomik kriz, döviz kurundaki tırmanma üzere sebeplerin yanında mesken sahiplerinin bir kısmının konutu yatırım aracı olarak görüp yan komşusu kira artışına gittiğinde benzerini yapması da fiyatları etkiliyor.

Yarın: İki Öğrenci Semtinin Durumu: 100. Yıl ve Bahçelieveler’de Emlak durumu