Anaokulu ve okul: ebeveyn konseyleri – cehennem gibi ebeveyn akşamları!

kolluk

New member
Yazarımız zaten çok şey yaşadı. Ama ebeveyn konseyi onun için her zaman çok özel bir paralel evren olmuştur.

Bu metin ilk olarak burada brigitte.de’de yayınlandı.

Tekrar yaptım. Üçüncü çocuk, üçüncü kreş grubu, üçüncü kez aynı hata: Veli akşamında bir kez daha ağzımı fazla açtım ve şimdi sorulmadan bir dertli arkadaşımla veli konseyine seçiliyorum. Direniş beyhude, eğitimciler şimdiden tamamen bitkin görünüyorlar.

Bunun başlıca nedeni, dolu olanların çoğunun ve hepsinden önemlisi, tüm boş koltukların onlara karşı esneyen bir ilgisizlik göstermesidir. Bir hayır onları bitirirdi, bu yüzden gözlerimi devirip dakikalar içinde adımı yazıyorum ve zaten biliyorum: Buna acı bir şekilde pişman olacağım. ONS_21.30h’den ÜCRETLİ STERN Nido çocuğu

Ana seçkinler kendi aralarında

O unutulmaz akşamdan beri, her ay – yine – veli konseyi toplantısında oturuyorum. Orada herhangi bir esneme ilgisizliği bulamazsınız. Çünkü bu akşamlarda nihayet kendi içinizdesiniz. Biz, kararlı ebeveynler. Çocuklarının beslenme çantalarına süt dilimleri koyanların üzerine çıkan bizler. Gezilere eşlik eden bizler, pasta büfeleri hazırlıyoruz, bir yedek kıyafet bağışlıyoruz ve sanki oraya ait değilmişiz gibi “ötekiler” hakkında konuşuyoruz. Yapabileceğimi çok iyi biliyorum ve her şeyden önce onlardan biri olmayı seviyorum.

Pekala, belki Milchschnitte olmazdı, ama yanlışlıkla ebeveyn konseyinin, yani kendi ilan ettiği En İyi Anneler Kulübünün bir üyesi olmasaydım, farelerim ara sıra kutularında bir havuç eksik ve bir bisküvi daha keşfedebilirdi. . Anneler – iyi bir anahtar kelime, çünkü hiçbir yerde okul ve kreş etkinliklerinde olduğu kadar anormal bir şekilde cinsiyet ayrımı yapılmaz. Klişeler bir anda akıl almaz boyutlara ulaşır!

“Güçlü Adam” ve “Çalışkan Anne”

Veli konseyi toplanıyor: Dokuz anne ve üç baba kendini kaptırdı. Biri daha gönüllü, diğeri daha az gönüllü. Ancak dinamik çeker. Beş dakikalık tartışmadan sonra hepimiz varız. Hayatta yapacak başka bir şeyimiz yokmuş gibi yaz festivalleri, temalı haftalar planlıyor ve temelde son yirmi yılda tartışılan ve hala değişmeyen her şeyi tartışıyoruz. Kadın ve erkek ayrımı özellikle ilginçtir. İkincisi günlük sorunları tartışır, babalardan ikisi yalnızca anneler daireler çizerken araya girer. En yüksek kalitede ultra-gündelik bir açıklama dersiyle, kendini beğenmiş bir sırıtışla sözlü bir cankurtaran kemeri atarlar. Söz konusu erkekler kreşe ayda en fazla iki kez girdiği için sorgulayan yüzler kalıyor.

Sözlü katkılarda gerçeklik eksikliği hakkında daha fazla bir şey söylenmesine gerek yok. Üçüncü adam aslında hemen hemen her yerde var olan bir olgudur: Eşitliği cisimleştiren bu tek baba kişileştirilmiştir. Veli mektubunda “güçlü adamlar” ve “çalışkan yardımcı anneler” arandığını fark eden odur. Bunun biraz cinsiyetçi olup olmayacağını soruyor. Ve onu öpmek istiyorum. Buradaki doğru çerçeve değil. Fotoğraf galerisi

Aggro bombası patladığında

Daireler içinde dolaşmak ve kendi adınızın bir şekilde çok fazla kişi listesinde yer aldığına dair belirsiz his, bizi bilinçaltında agresif hale getirir. Biri patlayana kadar. Her zaman olduğu gibi. “Ya çocuk 3 yaşında artık öğle yemeği vaktinde uyumazsa” sorusuyla ilgili tartışma, başka türlü yalnızca Merkel ve Seehofer’in tırmanabileceği bir düzeye tırmanıyor.

Boşanan baba çocuklar hakkında hiçbir şey bilmemekle suçlanıyor, kreş müdürü uzun süredir çapraz ateşe tutulmuş, papazın karısına anne tavuk deniliyor. Ve bence: Guantanamo’ya hoş geldiniz!

Okulda daha da kötüleşiyor

Bu sadece bir kez okuldaki aile konseyinde başıma geldi. Bir an dikkat etmedim, bang, temsilciydim. Tek sorun, ailemin bazen tamamen çılgın çıkarlarını temsil etmek istemememdi. Biri, okul gezilerinde sekiz yaşındaki çocuklar için temel bir hak olan cep telefonları için kahramanca savaştı. Sonraki, Almanca kitaptaki ilk ismin neden ALI olduğunu öğrenmek istedi. “Gerçekten Alman değil”…

Üçüncüsü, sınıfın 600 avroya Disneyland’a gitmesinden yanaydı ve dördüncüsü de çocuğunun orada öğretilen HIS değerleri ve normları olmadığı için “değerler ve normlardan” kaydını silmek istedi. Hayır, bu açık. Bunların hiçbirini kesinlikle temsil etmeyeceğim. Danışma Kurulu’ndan bahsetmek bile istemiyorum. Kreş danışma kurulları bölgesel ligde ise, birinci sınıftan itibaren ulusal düzeyde oynuyorsunuz. Artık kimse ne kadar eğlenceli olduğunu gerçekten anlamıyor. Çünkü konu eğitim.

Danışma kurulları – gerçeklikten uzak paralel bir dünya

Ama kreşe dönelim: Aile konseylerinin en büyük sorunu uygulamadır. Çünkü birkaç aşırı bağlı ebeveyn arasında mayalanan şey, daha sonra genel olarak uygulanmalıdır. Ve şöyle ifade etmek istiyorum: Hoferstraße’den Gaby neyi umursuyor, Geigerviertel’den Helene ekmek kutusundaki süt dilimleri veya eksik yedek kıyafet hakkında ne düşünüyor? Yaz festivalinin yapılıyor olması, her ebeveyn için mutlaka harika bir haber değildir.

Ve böylece Ağustos ayında danışma kurulundaki anneler ev yapımı keklerle dolu standların arkasında tek başlarına duruyorlar, iyi şeyleri kreş yararına satıyorlar ve hala süt kesintilerine karşı hiçbir şey yapmadılar.

En azından bunun için danışma kurulu babalarına güvenebilirler. Pasta almayı severler ve kadın meslektaşlarına elma suyu şişelerini sola koyarsanız her şeyin çok daha iyi olacağını açıklarlar. “Sadece söylüyorum. Ve güle güle.” Ne güzel!