Alman devinden Türkiye sonucu! Sayı 1000’nin üzerine çıkacak

kolluk

New member
Alman devinden Türkiye sonucu! Sayı 1000’nin üzerine çıkacak Alman merkezli cam şirketi SCHOTT, Türkiye pazarındaki yatırımlarına bir yenisini Bolu’da ekledi. 100 milyon TL’lik yatırımla ocak ayında açıklacak Bolu tesisi ile şirketin 700 olan çalışan sayısı 1000’in üzerine çıkacak. Türkiye pazarını kritik olarak goren şirket, önümüzdeki devirde Türkiye’de büyüme ve genişlemeyi hedefliyor.

Otomotivden beyaz eşyaya, sıhhat mamüllerinden güce kadar birfazlaca kesimde 34 ülkede 16 bin fazla çalışanı ile faaliyet gösteren Alman merkezli cam şirketi SCHOTT’un en kıymetli yatırımlarından birini Türkiye operasyonu oluşturuyor. Bilhassa Türkiye’deki beyaz eşya dalı potansiyeli goren şirket, Türkiye’ye 2003 yılında giriş yaptı. Türkiye’deki üretim tesislerinde 700 bireye istihdam sağlayan şirket, Bolu’da yeni üretime hazırlanıyor. 100 milyon TL’lik bir yatırımla hayata geçirilecek tesis, 20 bin metrekarelik bir kapalı alana sahip olacak. Ocak ayında açılması hedeflenen tesisle istihdam sayısı 1000’in üzerine çıkacak.

Dünya Gazetesi’nin haberine göre, SCHOTT için Türkiye’nin kritik bir kıymete sahip olduğunu kaydeden SCHOTT Orim Genel Müdürü Hakan Gerdan, “Hem potansiyel birebir vakitte hacim olarak gelişmekte olan bir pazar olan Türkiye’ye güveniyoruz. Bilhassa beyaz eşya kesimindeki potansiyel bizi Türkiye’ye yatırım yapmaya teşvik etti. Bölüme yönelik üretimimizde Türkiye’nin büyük bir ehemmiyeti var. Önümüzdeki devirlerde de büyümemizi ve genişlememizi sürdürmeyi hedefliyoruz” dedi.

ESERLERİN YÜZDE 60’I İHRAÇ EDİLECEK

Bolu’da yapılacak yeni yatırım hakkında bilgi veren Gerdan, yeni üretim tesislerinde de beyaz eşya bölümüne cam temin etmek üzere üretime devam edeceklerini belirtti. Burada ekseriyetle fırın, ocak, davlumbaz ve buzdolabı ön kapak camları üzere katma pahası yüksek cam üretimi yapacaklarına değinen Gerdan, “Yeni fabrikamızla hem üretim kapasitemizi tıpkı vakitte üretim süratimizi artıracağız. Yeni fabrikamızdaki mamüllerin yaklaşık yüzde 60’ını yurt dışına ihraç etmeyi düşünüyoruz. ötürüsıyla bu yılki en kıymetli büyüme planımız açılacak yeni tesisimiz çerçevesinde şekilleniyor. Bunun yanı sıra beyaz eşya bölümündeki liderliğimizi sürdürerek yurt dışına ihraç ettiğimiz eserleri artırmayı amaçlıyoruz” tabirlerini kullandı.

GLOBALDEKİ YATIRIM BÜTÇESİ 350 MİLYON EURO

SCHOTT olarak dünyanın farklı bölgelerinde büyümeye ve gelişmeye devam ettiklerinden bahseden SCHOTT Orim Genel Müdürü Hakan Gerdan, şu ayrıntıları paylaştı: “2020 yılında dünya çapında Ar-GE çalışmalarına ve öncü teknolojilerine 320 milyon euro pahasında rekor bir yatırım yaptık. Bu yıl için de planladığımız sayı 350 milyon düzeylerinde. 3 binin üzerinde patente sahibiz. Onaylanmış Koronavirüs aşılarının şişelerinin yüzde 90’ı SCHOTT tarafınca sağlanıyor. Akıllı telefonlarda son periyodun en kıymetli trendlerinden olan katlanabilir telefonların da değerli cam tedarikçilerinden biriyiz.”

KAYNAK: DÜNYA