70 TL fazla ödedi, isyan etti! Taksicilerle yeni tartışma

kolluk

New member
70 TL fazla ödedi, isyan etti! Taksicilerle yeni tartışma İstanbul’da taksiyle fiyatlı yolları kullananlar, paralı yola ne kadar fiyat vereceğini bilmiyor. Bu durum taksiciler ve müşteriler içinde sık sık tartışmalara niye oluyor. Müşterilerin fiyatlı yollara ne kadar fiyat vereceğini bilmemesini teze bakılırsa kimi taksiciler, fırsata çevirmeye çalışıyor. Bu sorunun; havadan geçiş sistemlerinin ayırt edilememesi, fiyatlı geçişlerde ikaz verilmemesi, vatandaşın hangi yola ne kadar ösöylemiş olduğini bilememesinden kaynaklandığı tabir ediliyor.

“TAKSİCİ BEN DEN 70 LİRA OTOYOL FİYATI İSTEDİ”

Seyahat yaptığı taksilerde emsal durumla karşılaştığını belirten Emirhan Karaca, “Normalde taksi fiyatı 130 lira tutmasına karşın, taksici benden 200 lira istiyor. ‘niçin 70 lira fazla istiyorsunuz’ deyince ya ‘köprüden geçtim’ ya da ‘Kuzey Marmara Otoyolu’nu kullandım’ diyor. Ben de fiyatı vermek zorunda kalıyorum. Zira uçağımı kaçırma ihtimalim olabilir. Geçen pazartesi günü Sabiha Gökçen Havalimanı’nda tıpkı sorunu yaşadım. Taksici benden 70 lira otoyol fiyatı istedi” dedi.

“TAKSİCİLERİN BU YAPTIKLARI FIRSATÇILIK OLUYOR”

Köprüden geçişin şu an 12 lira olduğunu belirten Karaca, “bir daha geçen gün taksici, ‘köprüden geçtim’ diyerek, benden 50 lira istedi. Merak ediyorum 38 lira hava parası mı oluyor. Buradan anlıyorum ki, taksiciler insanları kullanmayı seviyor. Taksicilerin bu yaptıkları fırsatçılık oluyor. En son yaşadığım hadiseden daha sonra tekrar hayatta taksiye binmem. Telefonumda taksi uygulaması vardı, lakin uygulamayı sildim ve üyeliğimi iptal ettim” sözlerini kullandı.

Fiyatlı otoyol fiyatlarını bilmediğini söyleyen Ömer Faruk Nacak ise, “Geçen gün taksici vücut fiyatlı otoyol parası olarak 6 lira aldı. Fiyatlı otoyol parasının sahiden 6 lira olduğunda emin değilim. Lakin o parayı verdim. Zira bilmiyorum fiyatları. Taksici, ’70 lira vermen gerekiyor’ deseydi 70 lira verirdim” biçiminde konuştu.

“UYGUN BİR FİYATLANDIRMA YAPILMIYOR”

Bu duruma yetkililerin bir an evvel el atması gerektiğini söyleyen Samet Kahiri, “Özellikle İstanbul Havalimanı’na gittiğimde taksiciler, yol fiyatı diye 50- 60 lira fazla fiyat talep ediyor. kimi vakit yanımızda konuklarımız olduğu için pazarlık yapamıyorum ve fiyatı vermek zorunda kalıyorum. Hatta kimi vakit bu fiyatlar yüzünden arbede bile çıkabiliyor. Ben bu durumdan şikayetçiyim. Zira uygun bir fiyatlandırma yapılmıyor” diye konuştu.

“BURADA MAĞDUR YOLCULAR DEĞİL, TAKSİCİLER”

Taksi yolcularının şikayetleri üzerine konuşan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Yazı İşleri Müdürü Adem Coşkunyürek, “Otoyol fiyatını yolculardan istemek taksicilerin yasal hakkı. Bu durumdan en çok mağdur olan da taksici arkadaşlarımız. Zira kimi taksici arkadaşımız fiyatlı yoldan geçmesine karşın bu yolun fiyatını yolculardan temin edemiyor. kimi vakit temin etse de kâfi fiyat olmuyor. Burada mağdur olan yolcu değil, taksiciler oluyor” dedi.

“ÜCRETLİ YOL FİYATLARINI ÖĞRENMEK İSTEYEN ŞAHISLAR İNTERNETTEN FİYATLARA BAKABİLİR”

Taksicilerin başlarına nazaran fiyatlı yol parası isteyemeyeceklerini belirten Coşkunyürek, “Taksiler hangi yolun ne kadar yazdığını biliyor. Bakırköy’den İstanbul Havalimanı’na giden vatandaşlar da, taksicide fiyatlı yolun ne kadar olduğunu biliyor. Bilmeyen yolcular da internetten bakabilir” biçiminde konuştu.

“BÜTÜN PARALI GEÇİŞLERİN FİYATI YOLCULARA AİTTİR”

İstanbul’da bir sürü fiyatlı otoyol ve geçiş olduğuna değinen Yerebatan Taksi Durağı Lideri Adnan Fincan, “Bütün paralı geçişlerin fiyatı yolculara aittir. Fiyatlı otoyollardan gidilecekse fiyatı yolcudan almak zorundayız. Ben taksici arkadaşlarımın bu hususta arka niyetli olacağını düşünmüyorum” sözlerini kullandı.

“YOLCULAR BİRAZ UYANIK OLMALI”

Kimi müşterilerin fiyatlı yol fiyatına itiraz ettiğini belirten Taksici Ümit Yıldız, “Yolcular biraz uyanık olmalı. Fiyatlı otoyol girişlerini bilmeli. Şu an sizinle İstanbul Havalimanı’na fiyatlı otoyoldan gitmek istersek emin olmamakla birlikte 25 lira üzere bir fiyat vermeniz gerekir. kimi vakit fiyatlı otoyol fiyatlarından emin olmadığım vakit, ben de başka taksici arkadaşlarıma soruyorum” dedi.

KAYNAK: DHA