43. İstanbul Maratonu bitmiş oldu! Victor Kiplangat, Sheila Jerotich…

semaver

New member
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Spor İstanbul tarafınca düzenlenen ve World Athletics (Dünya Atletizm Birliği) tarafınca Seçkine Label kategoride gösterilen İstanbul Maratonu’nda heyecan 43. defa yaşandı.

40 bin kişi parkura çıktı

42K, 42K Paten, 15K ve 8K Halk Koşusu yarışlarının yapıldığı koşuda dünya sıralamasında değerli basamaklarda bulunan 50 seçkin atlet ve toplamda 40 bin kişi parkura çıktı. Altunizade’den başlayan aktiflikte iştirakçiler, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçerek Avrupa Kıtası’nda koşuyu tamamlandı. 42K yarışı Sultanahmet Meydanı’nda; 15K yarışı Yenikapı’da; 8K Halk Koşusu Dolmabahçe’de bitmiş oldu.

Erkeklerde zafer Victor Kiplangat’ın

43. İstanbul Maratonu’nu erkeklerde 2:10.18 derecesiyle Ugandalı atlet Victor Kiplangat kazandı. 2:10:23 derecesiyle Kenyalı Robert Kipkemboi ikinci, 2:10:25 derecesiyle Ugandalı Solomon Mutai üçüncü oldu.


Bayanlarda kazanan Sheila Jerotich

Bayanlar kategorisinde 2:24.15 derecesiyle Kenyalı atlet Sheila Jerotich birinci oldu. Bayanlarda ikinci sırayı 2:24:21 derecesiyle Kenyalı Jackline Chepngeno, üçüncü sırayı ise 2:24:45 derecesiyle Etiyopyalı Ayantu Abdi elde etti.

15K’ya Kenyalı sportmenler damga vurdu

15 kilometrede Erkeklerde 45:02’lik derecesiyle Kenyalı Vitor Chepkwony birinci olurken, Kenaylı Simon Muthoni ikinci, Türkiye’den de Kenan Sarı üçüncülüğü kazandı. Bayanlarda ise 50:21’lik derecesiyle Kenyalı Chepngeno birinci sırada gelirken, Uganda’dan Annet Chelangat ikinci, Türkiye’den de Meryem Erdoğan üçüncü bitirdi.


N Kolay 43. İstanbul Maratonu’nun ödül merasimi yapıldı

N Kolay 43. İstanbul Maratonu’nun ödül merasimi gerçekleştirildi.

Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenen merasime İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, İstanbul Vali Yardımcısı Niyazi Erten, Kenya’nın Ankara Büyükelçisi Johnson Mogoa K. Ondieki, Türkiye Atletizm Federasyonu Lideri Fatih Çintimar, İstanbul Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur ve Faal Bank Genel Müdürü Ayşegül Adaca ile başka davetliler katıldı.

Tertipte dereceye giren atletlere mükafatları takdim edildi. Maratonu erkeklerde ve bayanlarda birinci tamamlayan atletlere 35’er bin dolar para mükafatı verildi. İkinciliği elde edenler 20’şer bin, üçüncüler de 10’ar bin dolar mükafatın sahibi oldu.

Türk atletlerde ise maratonu birinci bitirenlere 30 bin lira, ikincilere 15 bin lira, üçüncülere ise 5 bin lira para mükafatı verildi.

Ekrem İmamoğlu, merasimde yaptığı açıklamada, bu yıl 43. sefer düzenlenen İstanbul Maratonu’nu önümüzdeki yıldan itibaren hayli daha kuvvetli düzeylere çıkarmak istediklerini söylemiş oldu.

N Kolay 43. İstanbul Maratonu’na konut sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını lisana getiren İmamoğlu, “Yarışlar yeterli geçti. Türkiye rekorunu duyar duymaz hayli memnun oldum. Değerli bir muvaffakiyet elde ettik. 50 yıla yanlışsız giden bir tertip. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bize fazlaca hoş bir miras bıraktılar. Bu mirası daha da büyüterek üstlere taşımalıyız. Maratonumuzu önümüzdeki yıldan itibaren epey daha kuvvetli düzeylere kavuşturacağız.” sözlerini kullandı.

İstanbul’da olimpiyat oyunları düzenlemeyi hayal ettiklerini vurgulayan Ekrem İmamoğlu, “Maraton bizi zinde tutuyor. İstanbul, insanların birleştiği yer. İki kıtanın birleştiği yer üzere. Bu kente olimpiyatı istiyoruz. Bu kent olimpiyatı hak ediyor. 2036’ya daima bir arada hazırlanmalı ve olimpiyatları İstanbul’a kazandırmalıyız. Birçok İstanbul Maratonu’nda barış içerisinde koşular diliyorum. Atletlerimizi tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Renay Onur: “Katılım harikaydı”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul’un Genel Müdürü Renay Onur ise 43. İstanbul Maratonu’na iştirakin yüksek olduğunu ve başarılı bir tertibe mesken sahipliği yaptıklarını belirtti.

“Dünyanın kıtalararası koşulan tek maratonu” unvanını taşıyan bu tertibi düzenlemekten memnunluk duyduklarını lisana getiren Onur, şunları kaydetti:

“Hava şartları maraton için hoştu. İştirak mükemmeldi. İştirak artıyor. Bu sene 100 farklı ülkeden iştirak vardı. Pandemiye karşın önemli bir artış gördük. Türkiye’nin ve İstanbul’un tanıtımı için kıymetli. 23 Yaş Altı’nda erkeklerde Türkiye rekoru kırıldı. Rekoru İstanbul Büyükşehir Belediyespor’un atleti Hüseyin Can kırdı. Bunun haricinde genel kategoride Türk atletimiz yok ancak bu biçimde bir rekor gelmesi bizim için memnunluk verici. Herkes şad. Bizim ismimize da hoş bir aktiflik oldu. İstanbul, dünyadaki öbür büyük kentlerde olduğu üzere maratonun artık giderek kıymetli olduğu bir hale geliyor.”